#JesteśmyDlaDzieci - Wzrok
Wystarczy na chwilę zamknąć oczy, by poczuć, jacy stajemy się bezradni, wystraszeni i niepewni, kiedy zabraknie nam tego zmysłu. Jednak utrata wzroku u nie musi oznaczać ograniczeń i braku samodzielności. Jak wygląda życie niewidomych dzieci? Jak dbać o nasz wzrok od najmłodszych lat i gdzie szukać pomocy, gdy zaczną się problemy?
O tym Bartosz Kwiatek porozmawia z Agnieszką Zakrzewską - specjalistą orientacji przestrzennej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach i dr hab. Wojciechem Hautzem, kierownikiem Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka.
Poznamy historię niedowidzącej Mai, która urodziła się zdrowa. W 3-cim miesiącu życia u dziewczynki stwierdzono oczopląs. Rodzice usłyszeli, że Maja nie widzi. Obecnie dziewczynka jest rehabilitowana.
Po wstępnej diagnostyce dzieci zmagające się z niedowidzeniem mogą trafić do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Przyjrzyjmy się, co mogą osiągnąć jego wychowankowie i jaką rolę pełni placówka w usamodzielnianiu dzieci. Nasza bohaterka - 19-letnia Aneta - po opuszczeniu ośrodka rozpoczęła studia i jeździ na nartach biegowych. Jej marzeniem jest zdobycie medalu na paraolimpiadzie w tej dyscyplinie.