Sondaż na remis. Polacy wskazali sejmowych faworytów

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec miesiąca to Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość otrzymałyby identyczny wynik - 32 proc. Według CBOS, który przeprowadził badanie, rządowa koalicja 15 października przeszłaby do historii, gdyż pod progiem znalazłaby się Trzecia Droga.
"Wciąż na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się mobilizacja polityczna Polaków oraz gotowość do uczestnictwa w wyborach, zarówno tych realnych, czyli zbliżających się prezydenckich, a w jeszcze większym stopniu – w hipotetycznych wyborach parlamentarnych" - przekonuje w najnowszym komunikacie Centrum Badań Opinii Społecznej wskazując na 90 proc. frekwencję w potencjalnych wyborach do Sejmu i Senatu.
Na toczącym się sporze politycznym oraz finiszu kampanii wyborczej - według sondażowni - korzysta opozycja, głównie Prawo i Sprawiedliwość, a to za sprawą wzmagającej się polaryzacji, a także wielości kandydatów po stronie większości rządzącej.
Z nowego sondażu CBOS wynika, że gdyby parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę to nie miałaby one jednego, a dwóch zwycięzców. Zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość zrównały się w poziomie zaufania i cieszą się identycznym rezultatem - 32 proc. Podium domknęłaby Konfederacja, na którą głos zamierzałoby oddać 15 proc. ankietowanych.
ZOBACZ: Bój o drugą turę wyborów prezydenckich. Najnowszy sondaż
Sondaż CBOS. Koalicja 15 października przeszłaby do historii
Na kolejnych miejscach znalazła się Trzecia Droga z poparciem 6 proc. respondentów oraz Lewica z wynikiem 5 proc. Oznacza to, że rządząca większość straciłaby władzę, gdyż sojusz PSL i Polski 2050 nie przekroczyłby podwyższonego progu wyborczego (8 proc.) dla ugrupowań koalicyjnych.
Pod progiem znalazłaby się także Partia Razem, na którą chęć głosowania deklaruje 4 proc. badanych. Tym razem 0 proc. badanych zadeklarowało głos na inne ugrupowanie, z kolei 7 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".
Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI - 92,5 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI - 7,5 proc.) w okresie 22–24 kwietnia 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1001).
