Przygotowania do konklawe. Watykan przekazał nowe informacje

W Watykanie trwają przygotowania do konklawe, podczas którego kardynałowie dokonają wyboru nowego papieża. Stolica Apostolska ujawniła szczegóły dotyczące organizacji tego wydarzenia, w tym godzinę jego rozpoczęcia. Wiadomo również, że w głosowaniu nie wezmą udziału wszyscy kardynałowie.
Data konklawe została wyznaczona na środę, 7 maja. Po zakończeniu wtorkowej kongregacji generalnej biuro prasowe Watykanu przekazało nowe informacje dotyczące jego organizacji.
7 maja o godzinie 10:00 w Bazylice św. Piotra odbędzie się msza święta w intencji wyboru nowego papieża, której przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.
ZOBACZ: To oni wybiorą papieża. W konklawe weźmie udział kilku Polaków
Rozpoczęcie konklawe rozpocznie się od modlitwy w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego o 16:30, po której nastąpi procesja do Kaplicy Sykstyńskiej.
Nowe informacje o konklawe. Nie wezmą w nim udziału wszyscy kardynałowie
We wtorek poinformowano również, że z powodów zdrowotnych, dwóch kardynałów elektorów nie przyjedzie na konklawe, a zatem nie weźmie udziału w wyborze nowego papieża.
Kolejnym kardynałem, który nie weźmie udziału w konklawe jest hierarcha z Sardynii. Kard. Giovanni Angelo Becciu w przeszłości został skazany za defraudację. Duchowny poinformował w oświadczeniu, że wykonuje tym samym wolę papieża Franciszka, który nie chciał, by uczestniczył w konklawe. Jednocześnie podkreślił, że jest przekonany o swojej niewinności.
ZOBACZ: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał chce wziąć w nim udział
Do wyboru nowego papieża uprawnionych jest 135 kardynałów, w tym 53 kardynałów z państw Europy, 37 pochodzących z obu Ameryk, 23 Azjatów, 18 pochodzących z krajów Afryki oraz czterech z Oceanii.
Najmłodszym spośród elektorów jest 45-letni kard. Mykola Bychok posługujący w Australii. Z kolei najstarszym - hiszpański purpurat kard. Carlos Osoro Sierra, który 16 maja ukończy 80 lat.
Wśród kardynałów-elektorów wciąż znajduje się pięciu duchownych mianowanych przez papieża Jana Pawła II. Są to: kardynał Philippe Barbarin z Francji, kardynał Josip Bozanić z Chorwacji, kardynał Péter Erdő z Węgier, kardynał Vinko Puljić z Bośni i Hercegowiny oraz kardynał Peter Turkson pochodzący z Ghany.
Polscy kardynałowie, którzy wezmą udział w konklawe
Aktualnie w Kolegium Kardynalskim zasiada pięciu polskich kardynałów, z których czterech ma prawo do udziału w konklawe. Wśród nich znajdują się duchowni pełniący funkcje zarówno w Polsce, jak i w Watykanie:
- Kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, uczestnik poprzednich konklawe.
- Kard. Konrad Krajewski - jałmużnik papieski, mieszka i urzęduje w Rzymie.
- Kard. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, mianowany kardynałem w 2023 r.
- Kard. Stanisław Ryłko - archiprezbiter bazyliki Matki Boskiej Większej w Rzymie (straci jednak prawo głosu 4 lipca 2025 r., gdy przekroczy 80. rok życia).
Ponadto w Kolegium Kardynalskim jest także kard. Stanisław Dziwisz, jednak z racji ukończenia 80 lat nie ma prawa do udziału w głosowaniu.
Czytaj więcej