Polak poleci w kosmos. Podano datę

Polski astronauta dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos 29 maja - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Polak trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji Ax-4. "To impuls do rozwoju krajowego sektora kosmicznego, budowania unikalnych kompetencji oraz przyspieszenia komercjalizacji technologii" - napisał resort.
"29 maja o 19.03 wszyscy spójrzmy w niebo! Dokładnie za miesiąc startuje pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS, w ramach której drugi Polak w historii dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną" - podało ministerstwo.
"To właśnie dziś zaczynamy odliczanie do niezwykłego dla rozwoju polskiej nauki i przemysłu kosmicznego wydarzenia" - napisano na platformie X.
Drugi Polak w historii poleci w kosmos. "To impuls do krajowego rozwoju"
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że nadchodząca misja polskiego astronauty "to impuls do rozwoju krajowego sektora kosmicznego, budowania unikalnych kompetencji oraz przyspieszenia komercjalizacji technologii".
ZOBACZ: Tego prawo nie przewidziało. Polski astronauta nie zagłosuje w wyborach
"To także inspiracja dla przyszłych pokoleń inżynierów, naukowców i odkrywców, pokazująca, że polska myśl techniczna ma swoje miejsce wśród gwiazd" - dodano.
Uznański-Wiśniewski o locie w kosmos. "Dziejowa szansa dla nas w Polsce"
W lutym na antenie Polsat News dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski stwierdził, że "to jest niesamowicie dziejowa szansa dla nas w Polsce, żeby zaistnieć na rynku technologicznym, kosmicznym".
ZOBACZ: "Dziejowa szansa dla nas w Polsce". Sławosz Uznański-Wiśniewski o locie w kosmos
Astronauta opowiedział również o tym, jak na stacji kosmicznej wygląda codzienne życie. - Życie na stacji kosmicznej jest diametralnie inne: nie mamy grawitacji, jesteśmy w stanie nieważkości. Ciężko wziąć prysznic, de facto nie ma prysznica. Warunki spartańskie, trochę, jak byśmy poszli w góry, gdzie jesteśmy gdzieś wysoko - powiedział.
Zdradził też, jak sypiają astronauci. - Ważne jest to, aby przyczepić swój śpiwór, np. do ściany, dlatego że można byłoby "odpłynąć" podczas nocy i obudzić się w zupełnie innym miejscu stacji - dodał.
Czytaj więcej