Wiadomo, kiedy wybiorą papieża. Jest data konklawe

Konklawe rozpocznie się 7 maja - potwierdził Watykan. W poniedziałek kardynałowie zebrali się na specjalnym spotkaniu, by ustalić termin wyboru papieża. Duchowni przewidują, że nadchodzące konklawe potrwa dłużej niż poprzednie ze względu na dużą liczbę elektorów, którzy się nie znają.
Konklawe rozpocznie się 7 maja - przekazała nieoficjalnie Reuters. Agencja powołała się na wysoko postawione "watykańskie źródło".
Watykan. Konklawe zacznie się 7 maja
Po godzinie 13:15 datę konklawe potwierdził Watykan. W mediach społecznościowych opublikowano krótki komunikat.
"Kardynałowie obecni w Rzymie podjęli decyzję w poniedziałek podczas piątej Kongregacji Generalnej. Konklawe odbędzie się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, która w tych dniach pozostaje zamknięta dla zwiedzających" - czytamy w komunikacie.
Data została ustalona podczas zamkniętego spotkania kardynałów w Watykanie - pierwszego od pogrzebu papieża Franciszka, który odbył się w sobotę. Eksperci przewidywali wcześniej, że konklawe zacznie się 5 lub 6 maja. Do końca 4 maja trwa dziewięciodniowa żałoba papieska.
ZOBACZ: Spór o "turystykę pogrzebową" w Watykanie. Poseł PiS nagle wyciągnął telefon
W Kościele katolickim jest obecnie 252 kardynałów, ale tylko 135 jest w wieku poniżej 80 lat i to oni wybiorą kolejnego papieża. Około 80 proc. kardynałów elektorów zostało mianowanych przez Franciszka, ale eksperci uważają, że nie daje to gwarancji na kontynuację jego kościelnej polityki.
Konklawe może potrwać dłużej
Konklawe w 2005 i 2013 r., trwały zaledwie dwa dni. Szwedzki kardynał Anders Arborelius stwierdził w poniedziałek, że nadchodzące konklawe może potrwać dłużej, ponieważ wielu kardynałów mianowanych przez papieża Franciszka nigdy wcześniej się nie spotkało i nie ma jednego pewnego kandydata. - My się nie znamy - powiedział.
ZOBACZ: Jak wyglądają kulisy konklawe? Kard. Nycz: Nie ustala się faworytów
Papież Franciszek mianował wyjątkowo dużo kardynałów, ponieważ zależało mu na tym, aby byli w miejscach, w których wcześniej nie dokonywano żadnych nominacji m.in. w Haiti, Mjanmie czy Rwandzie.
Konklawe to tajne głosowanie, które odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie elektorzy przeprowadzają maksymalnie cztery głosowania dziennie - dwa rano i dwa wieczorem. Są w tym czasie odcięci od świata, nie mogą słuchać radia, oglądać telewizji czy otrzymywać prasy. Nie mogą także kontaktować się z nikim spoza Watykanu. Wszystkie sprawy prywatne i urzędowe załatwiają przed rozpoczęciem się konklawe.
ZOBACZ: Zamieszanie wokół Szymon Hołownia. Poszło o jedno zdjęcie z Watykanu
Głosowanie kończy się wyborem papieża dopiero, gdy jeden z kandydatów uzyska co najmniej 2/3 głosów. Zanim wynik zostanie ogłoszony nowo wybrany zwierzchnik Kościoła musi się zgodzić na przyjęcie tej funkcji i wybrać dla siebie nowe imię.
Najdłuższe konklawe miało miejsce w 1740 roku i trwało 170 dni, czyli 5 miesięcy i 27 dni. Najdłuższa "elekcja papieska", trwała 2 lata i 9 miesięcy (33 miesiące), ale nie miała jeszcze zasad obecnych wyborów. Od 1846 roku konklawe trwa zazwyczaj od jednego do pięciu dni.
Czytaj więcej