Duży wzrost światowych wydatków na obronność. Analitycy wskazują na Europę i Bliski Wschód

Świat
Duży wzrost światowych wydatków na obronność. Analitycy wskazują na Europę i Bliski Wschód
Flickr.com
Globalne wydatki na zbrojenia w ciągu ostatniego roku wzrosły o prawie 10 procent, zdj. ilustracyjne

Globalne wydatki na zbrojenia w ciągu ostatniego roku wzrosły o prawie 10 procent - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Analitycy podkreślają, że "to najwięcej od zakończenia zimnej wojny". "Szczególnie szybki wzrost nastąpił zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie" - czytamy.

Według analizy wartość tego rodzaju wydatków wzrosła w 2024 roku, dziesiąty rok z rzędu, do 2 bln 718 mld dolarów. Odpowiadają za to zwłaszcza zwiększone o 17 proc. nakłady w Europie, wliczając Rosję.

 

Jak oszacowano, inwestycje wojskowe Kremla wyniosły w ubiegłym roku 149 mld dolarów, co oznacza wzrost o 38 proc. w porównaniu z 2023 r. i jest to dwukrotnie więcej niż w 2015 roku. Stanowiło to 7,1 proc. PKB Rosji i 19 proc. wszystkich rosyjskich wydatków publicznych. W przypadku Ukrainy wydatki na cele wojskowe wyniosły 34 proc. PKB tego kraju.

 

"Rosja gwałtownie zwiększyła wydatki na wojsko, pogłębiając przewagę w stosunku do Ukrainy. Obecnie Kijów wszystkie swoje dochody podatkowe wydaje na obronność, wyzwaniem będzie dalsze zwiększanie tego rodzaju inwestycji" - podkreślił analityk SIPRI Diego Lopes da Silva.

Wydatki na obronność. Europa się zbroi. Analitycy wskazują na Niemcy i Polskę

W opublikowanym w poniedziałek raporcie zaznaczono, że w wielu krajach Europy Środkowej i Zachodniej wydatki na cele wojskowe rosną w niespotykanym wcześniej tempie. W przypadku Niemiec w ciągu ostatniego roku wydatki na obronność wzrosły o 28 proc. do 88,5 mld dolarów.

 

W Polsce o 31 proc. do 38 mld dolarów, co stanowiło 4,2 proc. polskiego PKB.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda chce zwiększenia wydatków NATO na obronność. "Złożyłem wniosek"

 

"Ostatnie wytyczne przyjęte przez władze Niemiec (fundusz obronny o wartości 100 mld euro - red.) oraz kilku innych krajów europejskich pokazują, że Europa weszła w okres wysokich i rosnących wydatków wojskowych. Tendencja ta będzie prawdopodobnie kontynuowana w dającej się przewidzieć przyszłości" - twierdzi ekspert SIPRI Lorenzo Scarazzato.

USA światowym liderem. Chiny dominują w Azji

Według analizy wydatki Stanów Zjednoczonych na cele wojskowe wzrosły między 2023 a 2024 rokiem o 5,7 proc. do 997 mld dolarów, co stanowiło 66 proc. całkowitych wydatków państw NATO i 37 proc. tego rodzaju wydatków globalnie. Znaczącą część budżetu przeznaczono na modernizację amerykańskiego arsenału nuklearnego, aby utrzymać strategiczną przewagę nad Rosją i Chinami.

 

ZOBACZ: Szefowa KE zapowiada uruchomienie "specjalnej klauzuli". W tle wydatki na obronność

 

Władze Chin zwiększyły swoje wydatki na wojsko o 7 proc., do 314 mld dolarów, co oznacza trzecią dekadę wzrostów. Państwo Środka odpowiada za 50 proc. wszystkich wydatków na obronę w Azji i Oceanii.

 

Na Bliskich Wschodzie tego rodzaju inwestycje urosły o 15 proc., a w przypadku Izraela o 65 proc - jest to najsilniejszy roczny przyrost od czasu wojny sześciodniowej z 1967 r. Natomiast wydatki wojskowe Iranu spadły o 10 proc., mimo zaangażowania tego kraju w regionalne konflikty. Wpływ na to miały sankcje.

Artur Pokorski / ar / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie