"To kapitulacja". Berlin krytyczny wobec planu Waszyngtonu

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał propozycje Donalda Trumpa dla Kijowa dotyczące terytorialnych ustępstw wobec Putina za zbyt daleko idące. - Ukraina sama mogła uzyskać rok temu to, co zostało zawarte w tej propozycji, w zasadzie poprzez kapitulację - powiedział polityk w rozmowie z ARD.
Według Pistoriusa Ukraina wie, że trwałe, godne zaufania porozumienie o zawieszeniu broni lub porozumienie pokojowe "może lub będzie prowadzić również do cesji terytorialnych". - Ale z pewnością nie posuną się tak daleko - lub nie powinni posunąć się tak daleko - jak ostatnia propozycja amerykańskiego prezydenta - powiedział Pistorius.
Niemcy będą wspierać Ukrainę. Stawką pokój w Europie
Pistorius, który prawdopodobnie pozostanie ministrem obrony w nowym niemieckim rządzie koalicyjnym CDU/CSU i SPD, zapewnił Ukrainę o dalszej pomocy wojskowej ze strony Niemiec.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "Oddanie terytorium to jeden ze scenariuszy"
- Jeśli Ukraina upadnie, jeśli Putin wygra tę wojnę w tym sensie, że zajmie Ukrainę, a nawet tylko jej dużą część, to stanowić to będzie maksymalne zagrożenie dla terytorium NATO, a przy okazji także dla krajów sąsiednich, takich jak Mołdawia i Gruzja - powiedział Pistorius.
Dla wszystkich musi być jasne: "tu nie chodzi tylko o solidarność z Ukrainą, tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i nasz pokój w Europie" - podkreślił niemiecki minister obrony.
Wojna w Ukrainie. Trump: Krym zostanie przy Rosji
Jak stwierdził prezydent USA w ostatnim wywiadzie dla magazynu "Time", "Krym zostanie przy Rosji". - I Zełenski to rozumie, i wszyscy rozumieją, że jest z nimi od dawna - podkreślił.
ZOBACZ: Rzecznik Kremla zabrał głos w sprawie Ukrainy. "Stanowisko USA pokrywa się z naszym"
Magazyn zaznaczył, że układ pokojowy, który stara się wprowadzić Biały Dom, zakłada przekazanie Rosji około 20 proc. terytorium Ukrainy.
Czytaj więcej