Pogrzeb Franciszka. Kondukt dotarł do Santa Maria Maggiore [RELACJA]
![Pogrzeb Franciszka. Kondukt dotarł do Santa Maria Maggiore [RELACJA]](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/qh/qhtf7wvsi551xn1ap2ysnskk3wh9pgh7.png)
O godzinie 10 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w poniedziałek 21 kwietnia papieża Franciszka. Na placu Świętego Piotra było około 250 tysięcy pielgrzymów i gości z całego świata. Po zakończeniu ceremonii żałobnicy przechodzą do rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spocznie Ojciec Święty. Relacja na żywo.


Kondukt dotarł do Bazyliki Matki Bożej Większej. Rozpoczyna się ostatnia część pogrzebu Franciszka.
Premier Włoch opublikowała zdjęcie Franciszka z podpisem "do Boga".

Kondukt żałobny Franciszka w pobliżu Koloseum.

Kondukt żałobny na ulicach Rzymu.

Kondukt żałobny papieża Franciszka na ulicach Rzymu.

Wierni opuszczają plac św. Piotra.
Biuro prasowe Watykanu oświadczyło, że w momencie zakończenia mszy pogrzebowej, w uroczystości brało udział 250 tysięcy osób.

Trumnę z ciałem Franciszka ponownie zaniesiono do Bazyliki św. Piotra. Kolejny punkt uroczystości pogrzebowych to kondukt żałobny do Bazyliki Matki Boże Większej, gdzie papież zostanie pochowany.
- Budujcie mosty, a nie mury - to wezwanie powtarzał wielokrotnie, a jego posługa wiary jako następcy apostoła Piotra zawsze była związana ze służbą człowiekowi we wszystkich jego wymiarach - kardynał Re o papieżu Franciszka.

Wierni ustawieni przy trasie przejazdu konduktu żałobnego oglądają mszę w sieci.
Fot. Paulina Godlewska
Podczas pogrzebu papieża Franciszka modlitwy odmówiono także po arabsku i mandaryńsku. Stało się to podczas modlitwy wiernych - "Corriere della Sera".

Hierarchowie kościołów wschodnich podczas mszy pogrzebowej Franciszka.
Po komunii świętej w czasie mszy pogrzebowej papieża Franciszka na placu św. Piotra w sobotę odbył się obrzęd ostatniego pożegnania przy papieskiej trumnie.
W czasie tego obrzędu odczytane zostały słowa: "Najdrożsi bracia i siostry, zawierzmy czułemu miłosierdziu Boga duszę naszego papieża Franciszka, biskupa Kościoła katolickiego, który utwierdził braci w wierze w zmartwychwstanie".
Kancelaria Prezydenta wspomina dewizę papieża Franciszka "Spojrzał z miłosierdziem i wybrał".
Pięciu więźniów rzymskiego więzienia Rebibbia otrzymało pozwolenie na obecność w Bazylice Matki Bożej Większej podczas pogrzebu Franciszka - informuje "Corriere della Sera".

Służby przygotowują się do zabezpieczenia trasy konduktu żałobnego papieża.
Fot. Paulina Godlewska
Emmanuel Macron i Donald Trump uścisnęli sobie dłonie podczas przekazania znaku pokoju.

Komunia podczas mszy na placu św. Piotra.
Podczas sobotniej mszy pogrzebowej papieża Franciszka na placu Świętego Piotra odczytana została Modlitwa Powszechna po polsku za zmarłych papieży.
"Módlmy się za zmarłych papieży i za tych wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię oraz pełnili posługę kapłańską. Niech dostąpią udziału w liturgii niebieskiej" - odczytał Krzysztof Bronk z polskiej redakcji Vatican News.

W sobotnich uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka bierze udział wielu młodych Polaków. Na placu św. Piotra widać biało-czerwone flagi, a przed liturgią słychać było język polski.
- Szczególne miejsce w historii zajmie pielgrzymka do Iraku w roku 2021, podjęta pomimo wszelkich zagrożeń tamtej chwili. Trudna wizyta apostolska była balsamem na otwarte rany ludności Iraku - kardynał Re podczas mszy.

Kardynał Re o Franciszku: Decyzja o przyjęciu imienia Franciszek od razu okazała się wyborem programu i stylu, który chciał nadać swemu pontyfikatowi, starając się czerpać inspirację z ducha św. Franciszka z Asyżu.
- Pragniemy powierzyć Bogu duszę umiłowanego papieża, aby obdarzył go wiecznym szczęściem w świetlistym i chwalebnym bezkresie jego nieskończonej miłości - kardynał Giovanni Battista Re podczas mszy pogrzebowej.

Przed Bazyliką Matki Bożej Większej, gdzie w sobotę spocznie papież Franciszek, trwa transmisja uroczystości pogrzebowych z placu Świętego Piotra. Teren przed świątynią nie jest jednak szczelnie wypełniony ludźmi - miejsca, by właśnie tu przeżywać ceremonię, jest jeszcze sporo - reporter Interii Wiktor Kazanecki.
Mszę pogrzebową Franciszka koncelebruje około pięciu tysięcy duchownych, w tym księża, biskupi i 220 kardynałów.
Wierni na placu św. Piotra przywitali trumnę z ciałem papieża oklaskami.

Trwa msza pogrzebowa papieża Franciszka

Wołodymyr Zełenski i Donald Trump podczas mszy pogrzebowej Franciszka.

Światowi przywódcy i koronowane głowy podczas pogrzebu dostosowują ubiór do zasad protokołu dyplomatycznego.

Trumna papieża Franciszka została wyniesiona przed Bazylikę św. Piotra

Mszę św. pogrzebową papieża Franciszka będą koncelebrować przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą oraz sekretarzem generalnym bp. Markiem Marczakiem.

Były prezydent USA Joe Biden jest obecny na uroczystościach pogrzebowych.
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

W Watykanie rozpoczyna się msza pogrzebowa papieża Franciszka.

Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach pogrzebowych w Watykanie.
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Przed mszą pogrzebową świtowi przywódcy oddają hołd przed trumną papieża. Na zdjęciu prezydent Francji Emmanuel Macron.
Na placu św. Piotra ponownie zabiły dzwony. Na miejsce docierają ostatni wierni. Zostało nieco ponad 10 minut do rozpoczęcia mszy pogrzebowej.
W pogrzebie Franciszka wezmą udział również najstarsi członkowie kolegium kardynalskiego.

Przestrzeń nad placem św. Piotra patrolują śmigłowce.
Fot. Paulina Godlewska

Trasa konduktu żałobnego z trumną papieża Franciszka:
Po mszy trumna opuści Watykan przez boczną bramę Perugino i zostanie przewieziona do miejsca pochówku - bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Trasa ta liczy około sześć kilometrów.
Kondukt będzie jechał powoli, z prędkością około 5-10 kilometrów na godzinę, aby wszyscy stojący na trasie trwającego około godziny przejazdu mogli pożegnać papieża. Trumna będzie widoczna w czasie przejazdu orszaku, złożonego z kilku samochodów. Będą w nim niektórzy kardynałowie i krewni papieża.
"Ojciec Święty był niezachwianym głosem pokoju. Podczas gdy wielu poddało się w rytmie wojny, on pozostał po naszej stronie, orędując za pokojem" - stwierdził w internetowym wpisie premier Węgier. Viktor Orban przybył w piątek do Watykanu na uroczystości pogrzebowe.

Kolejka wiernych do placu św. Piotra.
Fot. Paulina Godlewska
W Watykanie jest około 3000 tysięcy dziennikarzy. Mniej więcej 2700 osób zostało akredytowanych tymczasowo, na miejscu pracuje również kilkuset stałych korespondentów.
Dojście do placu św. Piotra jest możliwe wyłącznie przez wyznaczone wejścia. Boczne ulice zostały zablokowane - informuje reporter Polsat News Dawid Styś.
Służby przeprowadzają kontrole bezpieczeństwa: osobistą oraz bagażu.

Włoska policja pilnuje bezpieczeństwa również w ramach patroli rzecznych na Tybrze.
Fot. Paulina Godlewska
Wierni gromadzą się na placu św. Piotra. Msza pogrzebowa papieża Franciszka rozpocznie się o godzinie 10:00.
Na placu Świętego Piotra pojawia się coraz więcej duchownych.

Wierni znaleźli oryginalny sposób by podziękować papieżowi Franciszkowi za jego pontyfikat.
fot. Paulina Godlewska

Przed placem Świętego Piotra ustawiono telebimy, na których wierni będą mogli oglądać uroczystości.
fot. Paulina Godlewska
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Rzymu na pogrzeb papieża Franciszka - poinformował w sobotę rano jego rzecznik Serhij Nykyforow, cytowany przez ukraińskiego nadawcę publicznego, Suspilne. Towarzyszy mu żona Ołena.

Na placu Świętego Piotra pojawili się również pielgrzymi z Polski.
Plac św. Piotra wydaje się być w sobotę najlepiej strzeżonym miejscem na świecie. Karabinierzy, Gwardia Szwajcarska, policja i niezliczone rzesze wolontariuszy pilnują porządku w Watykanie oczekującym pogrzeb papieża Franciszka.
Na placu św. Piotra w Watykanie zabiły dzwony. Księża, którzy będą koncelebrować w sobotę mszę pogrzebową papieża Franciszka, zakładają już szaty liturgiczne. Msza rozpocznie się o godz. 10.