Obchody 1000-lecia koronacji Chrobrego. Uroczyste zgromadzenie

W Gnieźnie odbyło się oficjalne zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. W wydarzaniu udział wziął również prezydent Andrzej Duda. - Oddajemy dziś hołd pierwszym królom Polski oraz ich odwadze - powiedział.
Przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod stojącym przy gnieźnieńskiej archikatedrze pomnikiem Bolesława Chrobrego. Następnie polityk w świątyni odsłonił tablicę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.
1000. rocznica koronacji Chrobrego. Uroczyste zgromadzenie
Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów rozpoczęło się o godz. 12 w hali widowiskowo-sportowej. Odegrano hymn państwowy. Jako pierwszy głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
- Staję tu, jako głowa państwa polskiego, aby w imieniu moich rodaków pokłonić się Bolesławowi Chrobremu i Mieszkowi II Lambertowi. Monarchom, którzy w roku Pańskim 1025 jako pierwsi przywdziali koronę niezawisłych władców Królestwa Polskiego. Suwerenom państwa współtworzącego europejską christianitas, a więc wspólnotę, której fundamentami i spoiwem stały się Dekalog i wartości od tysiąca lat kształtujące naszą tradycję, kulturę i tożsamość - powiedział.
Prezydent mówił o rządach Bolesława Chrobrego, o jego polityce, celach i drodze do koronacji.
Chrobry - powiedział Duda - zwieńczył swoje panowanie królewską koroną, a "państwu, które przejął z wielką energią po swoim ojcu Mieszku, nadal w ciągu 33 lat własnych rządów splendor mocy i chwały".
- Dzisiaj upamiętniamy symboliczne i formalno-prawne potwierdzenie faktu, że nasz kraj stał się państwem suwerennym i odtąd jako suwerenne respektowanym przez ośrodki władzy cesarskiej i papieskiej oraz pozostałe dwory europejskie - powiedział prezydent.
Dodał, że "manifestujemy przywiązanie do wielkich tradycji polskiej państwowości oraz jednoczący nas Polaków szacunek dla dokonań minionych pokoleń rodaków".
Gniezno. Marszałek Hołownia: Żyjemy w trudnym czasie próby
- Chciałbym wierzyć, że nasze pokolenie ma szansę stać się pokoleniem pokoju - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Ocenił, że żyjemy w "trudnym czasie próby" i wyraził przy tym nadzieję, że ten czas stanie się dla nas szansą, a nie zagrożeniem.
- Wykorzystamy go tak, jak wykorzystywali go nasi poprzednicy na długiej osi polskich pokoleń - jak pierwszy polski król, którego koronację dziś wspominamy, jak budowniczowie Unii Lubelskiej, twórcy Konstytucji 3 maja czy ojcowie II Rzeczpospolitej i pierwszej Solidarności - mamy się na kim wzorować - podkreślił.
Wskazał, że "nadchodzący czas musi być dla nas wszystkich czasem pokoju".
Gniezno. Premier Donald Tusk: Żadna partia nie ma monopolu na polskość
Premier Donald Tusk powiedział, że warto ogłosić nową narodową doktrynę - doktrynę piastowską opartą na sile, a nie tylko na marzeniach i aspiracjach. Podkreślił też, że decyzje Bolesława Chrobrego ukształtowały Polskę i do dziś pozostają w mocy.
- Żadna partia i żaden polityk nie mają monopolu na polskość - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów. Podkreślił, że pod biało-czerwoną flagą musi być miejsce dla każdej Polki i dla każdego Polaka.
Według szefa rządu jesteśmy dziś o krok od tego, aby porównywano nas z najsilniejszymi, najlepiej funkcjonującymi gospodarkami na świecie. - Patrząc na to, w jakim tempie się rozwijamy też bez kompleksów powiem, że naprawdę w ciągu kilku lat dogonimy największe gospodarki, takie jak gospodarka niemiecka czy gospodarka japońska, bo jesteśmy o krok od tego. Tylko musimy mieć w sobie tyle wiary, ile miał Bolesław Chrobry - zaznaczył.
Premier zapewnił też, że będziemy mieli najsilniejszą armię w regionie. - Nie mówcie, że jest to niemożliwe. Nasza armia musi być w stanie odeprzeć każde zagrożenie - powiedział Tusk.
- Jesteśmy gotowi, aby zbudować najsilniejszą armię w tej części świata. Robimy to wspólnymi siłami, niezależnie od poglądów - dodał.
Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Specjalna uchwała
Podczas uroczystości odczytano uchwała Sejmu i Senatu w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.Podkreślono w niej, że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym. Jak zaznaczono, trwałość i niepodległość państwa polskiego potwierdziła koronacja Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego, w grudniu 1025 roku.
ZOBACZ: Krzysztof Brejza w "Graffiti" [OGLĄDAJ]
Uchwała głosi, że oba historyczne wydarzenia "miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów".
WIDEO: Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego
"Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny" - czytamy w uchwale, której tekst opublikowano na stronie Sejmu.
Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Uroczystości trwają kilka dni
Uroczystości państwowe wpisują się w trwające w Gnieźnie od środy do niedzieli obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta oraz uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Dla Kościoła gnieźnieńskiego to również okazja do świętowania 1025. rocznicy powstania pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku, uroczystość odbyła się najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Miejscem była niemal na pewno katedra gnieźnieńska. W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim był Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.
Gniezno. Specjalne przepisy na czas uroczystości
W piątek na terenie Gniezna obowiązuje zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym - taką decyzję podjęło MSWiA w związku z obchodami 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski.
Rozporządzenie MSWiA zostało opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw. Jak uzasadnia resort, wprowadzone rozwiązanie jest podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas uroczystego połączonego posiedzenia izb parlamentu oraz licznych wydarzeń towarzyszących.
ZOBACZ: Sejmowa uchwała o Franciszku przyjęta. Uznania całej Konfederacji nie zdobyła
"Uwzględniając panującą sytuację geopolityczną, przede wszystkim podniesiony poziom zagrożeń o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych środków wzmacniających poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego" - podkreśliło MSWiA.
Urzędnicy wyjaśniają, że chodzi też o wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzającej właściwą atmosferę planowanych wydarzeń.
Warszawa. Piknik-1000 lecia i koncert gwiazd
Uroczystości z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego odbywać się będą nie tylko w Gnieźnie. Atrakcje dla mieszkańców zaplanowały również władze Warszawy.
Na niedzielę 27 kwietnia zaplanowano Piknik Tysiąclecia. Impreza odbędzie się nad Wisłą, w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik - czytamy na oficjalnej stronie warszawskiego ratusza.
ZOBACZ: Ciekawość sprawia, że łamią prawo. Straż Graniczna wlepia mandaty
Również w niedzielę, na błoniach PGE Stadionu Narodowego, odbędzie się koncert największych gwiazd polskiej muzyki.
Z powodu imprez organizowanych na terenie stolicy możliwe są utrudnienia w ruchu. Od piątku do niedzieli zamknięty czasowo będzie m.in. fragment mostu Świętokrzyskiego.
Niedzielne obchody zainauguruje instalacja nad Wisłą z 8-metrowymi głowami 28 koronowanych królów Polski, inspirowana "Pocztem królów i książąt polskich" Jana Matejki. O godz. 14 na skwerze Tadeusza Kahla i Wybrzeżu Kościuszkowskim odbędzie się historyczno-edukacyjny Piknik Tysiąclecia. Na warszawiaków czekać będą trzy strefy: średniowieczna, współczesności oraz przyszłości. O godzinie 14.30 zaplanowano przelot samolotów F-16 przygotowany przez Siły Zbrojne RP.
Podczas pikniku dostępna będzie wystawa sprzętu wojskowego. Obecni na miejscu żołnierze opowiedzą o m.in. o sprzętach znajdujących się w dyspozycji wojska, np. amerykańskim czołgu M1A1 Abrams, niemieckim leopardzie 2PL oraz K2 GF - wersji południowokoreańskiego czołgu podstawowego K2 Black Panther przystosowywanej do wymagań Wojska Polskiego.
O godz. 18.30 rozpocznie się parada historyczna. Przejdzie mostem Świętokrzyskim na Błonia Stadionu Narodowego. "Symboliczna podróż przez 1000 lat polskiej historii. Pochód poprowadzi 1. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojska Polskiego. Przed paradą Wisłą przepłynie statek z Syrenką Warszawską – artystycznym symbolem łączącym epoki. Wzdłuż lewego brzegu rozświetlą się kolejno wizerunki 44 władców Polski" - zapowiadają organizatorzy.
Śmierć papieża Franciszka. Zmiany w obchodach rocznicy koronacji
Oficjalna uroczystość w Gnieźnie z udziałem polityków była początkowo zaplanowana na sobotę 26 kwietnia. Termin został zmieniony ze względu na pogrzeb papieża Franciszka, który odbędzie się tego dnia w Rzymie, oraz w związku z ogłoszoną przez prezydenta Dudę żałobą narodową.
ZOBACZ: Dariusz Matecki może opuścić areszt. Europoseł PO: Zarzuty nadal są bardzo poważne
Papież Franciszek zmarł w Wielką Sobotę, około 7.30. W wydanym przez Watykan komunikacie powiadomiono, że przyczyną śmierci głowy Kościoła był udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa.
Czytaj więcej