Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Chodzi o decyzję Interpolu

Marcin Romanowski nie będzie ścigany czerwoną notą Interpolu - przekazała Interii rzeczniczka Prokuratury Generalnej prok. Anna Adamiak. Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy przebywa na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl od tamtejszych władz.
Interpol nie uwzględnił wniosku polskiej strony i nie wyraził zgody na wpisanie Marcina Romanowskiego na listę ściganych przez organizację czerwoną notą.
Jeszcze w lutym instytucja zwróciła się do polskiej prokuratury o uzupełnienie wniosku. Chodziło o kwestie merytoryczne dotyczące zarzutów, które usłyszeć ma były wiceminister i czynów, których miał się dopuścić. Interpol chciał również dowiedzieć się, czy polityk korzysta z immunitetu w świetle polskich przepisów.
Sprawa Marcina Romanowskiego. Interpol nie wyda czerwonej noty za byłym wiceministrem
Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości oraz poseł PiS, jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz manipulowanie konkursami na środki z tego funduszu.
Na początku grudnia 2024 roku sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec polityka. Ponieważ służby nie mogły go odnaleźć, wydano za nim list gończy, a później również Europejski Nakaz Aresztowania. Wówczas okazało się, że Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech. Romanowski i politycy PiS uważają, że śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości jest "zemstą polityczną przy użyciu prokuratury".
ZOBACZ: Morawiecki przesłuchany przez prokuraturę. Chodzi o Fundusz Sprawiedliwości
W drugiej połowie marca szef Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar ocenił, że mamy do czynienia z obstrukcją w wykonywaniu ENA przez Węgry. Dlatego - jak wówczas dodał - Polska będzie wykorzystywać wszystkie środki prawne i polityczne na szczeblu unijnym.
Pierwotnie prokuratura przedstawiła Romanowskiemu 11 zarzutów. W tej sprawie Sejm 12 lipca (a 2 października 2024 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, którego poseł PiS jest jednym z delegatów) wyraził zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej i jego areszt. W marcu tego roku prokuratura zwróciła się z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu byłemu wiceszefowi MS - było to konieczne ze względu na nowe osiem zarzutów, które prokuratura chce postawić Romanowskiemu. W związku z tym w lutym Sejm ponownie uchylił Romanowskiemu immunitet.
Prokuratura się nie poddaje. Podjęto kolejne kroki
Na początku kwietnia prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec Romanowskiego. Polscy śledczy zwrócili się do prokuratury w Budapeszcie o pomoc w przeprowadzeniu dowodu, który znajduje się na terytorium Węgier. - Chodzi o współpracę między państwami Unii Europejskiej - wyjaśniła prok. Anna Adamiak. Jak dodała, Warszawa czeka teraz na odpowiedź.
ZOBACZ: Nie żyje ojciec Marcina Romanowskiego. Adwokat polityka PiS zabrał głos
Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) to instrument współpracy międzynarodowej w sprawach karnych stosowany między państwami Unii Europejskiej. Jest to orzeczenie wydane przez sąd lub prokuraturę jednego państwa członkowskiego UE w celu przeprowadzenia w innym państwie członkowskim czynności procesowych na potrzeby uzyskania dowodu w sprawach karnych.
- W tym przypadku ta współpraca ma polegać na uzyskaniu lub przeprowadzeniu dowodu, który znajduje się na obszarze państwa członkowskiego np. dla polskiego postępowania - tłumaczyła w Polsat News rzecznika Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.
Czytaj więcej