Politycy żegnają papieża. Premier pokazał wspólne zdjęcie

"Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - napisał premier Donald Tusk po śmierci papieża Franciszka. "Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata" - skomentował z kolei prezydent Andrzej Duda. Ojciec Święty zmarł w poniedziałek wielkanocny o 7:35.
"Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.
Papieża Franciszka pożegnał również prezydent Andrzej Duda. "Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: 'Miserando atque eligendo' ('Spojrzał z miłosierdziem i wybrał')" - napisał na platformie X.
"Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata" - przypomniał prezydent.
"Razem z Żoną łączymy się w modlitwie z wiernymi całego Kościoła Katolickiego. Świeć, Panie, nad Jego duszą!" - dodał Andrzej Duda.
"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Papieża Franciszka. Ojciec Święty jednoczył serca milionów ludzi swoją dobrocią i pozostawił niezatarte wspomnienie wizyty w Polsce w 2016 roku. W tym trudnym czasie łączymy się z całą wspólnotą wiernych. Requiescat in pace" - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz podkreślił, że "pierwszego jezuitę stojącego na Stolicy Apostolskiej zapamiętamy jako odznaczającego się skromnością orędownika pokoju, który dba o każdego człowieka niezależnie od wiary i pochodzenia".
"Otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem Jego niezmiennych praw. Niech spoczywa w pokoju" - czytamy.
Również wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę, że papież Franciszek "chciał zmieniać Kościół i Watykan". "Miał odwagę mówić to, na co inni przymykali oczy. Cześć Jego pamięci" - stwierdził.
"Papież Franciszek nie żyje. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie" - napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Także marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała na swoim profilu informację o śmierci papieża: "Zmarł Papież Franciszek. Niech spoczywa w pokoju".
"Papież Franciszek nie żyje. Papież, który szczególną uwagę zwracał na los słabszych, ubogich, skrzywdzonych. Sam był człowiekiem skromnym – i taki Kościół starał się budować. Miliony katolików na całym świecie straciły wielki autorytet” – napisał prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. "Niech spoczywa w pokoju" – dodał.
Papieża pożegnał również prezes IPN, kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki. "Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…" - napisał.
"Papież Franciszek nie żyje. 12 lat jego pontyfikatu zapamiętamy jako czas trudnych prób i wyzwań. To był dobry człowiek. Niech takim pozostanie w naszej pamięci" - napisał minister Marcin Kierwiński.
Także przewodniczący klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak zamieścił pożegnanie w serwisie X.
"Dziękujemy za Jego posługę. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie" - napisał Błaszczak.
Głos zabrała również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. "Odszedł w czasie Wielkanocy, największego święta dla chrześcijan – papież Franciszek. Nie zawsze był rozumiany. Stawał po stronie człowieka. Wiele jego przesłań było bliskie ideałom naszej gdańskiej solidarności. Odpoczywaj w pokoju" - napisała.
Do wpisu dołączyła zdjęcie ze spotkania z papieżem na placu św. Piotra w 2019 roku.
Kilka słów po śmierci Ojca Świętego napisał na platformie Truth Social także prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. "Spoczywaj w pokoju Papieżu Franciszku! Niech Bóg mu błogosławi i wszystkim, którzy go kochali!" - napisał.
Na śmierć papieża zareagował również przywódca Rosji Władimir Putin. "Miałem zaszczyt komunikować się z tym wybitnym człowiekiem przy wielu okazjach i na zawsze zachowam o nim najmilsze wspomnienia" - przekazał.
Franciszka pożegnał również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Miliony ludzi na całym świecie opłakują tragiczną wiadomość o śmierci papieża Franciszka. Jego życie było poświęcone Bogu, ludziom i Kościołowi" - napisał.
"Wiedział, jak dawać nadzieję, łagodzić cierpienie modlitwą i pielęgnować jedność. Modlił się o pokój na Ukrainie i za Ukraińców. Smutno nam razem z katolikami i wszystkimi chrześcijanami, którzy szukali u papieża Franciszka duchowego wsparcia. Wieczna pamięć!" - dodał.
Głos po śmierci papieża zabrał również król Wielkiej Brytanii Karol III. "Moja żona i ja byliśmy głęboko zasmuceni, gdy dowiedzieliśmy się o śmierci papieża Franciszka. Nasze ciężkie serca zostały jednak nieco uspokojone, wiedząc, że Jego Świątobliwość mógł podzielić się wielkanocnym pozdrowieniem z Kościołem i światem, któremu służył z takim oddaniem przez całe swoje życie i posługę" - przekazał w oświadczeniu.
"Zostanie zapamiętany ze względu na swoje współczucie, troskę o jedność Kościoła i niestrudzone zaangażowanie we wspólne sprawy wszystkich ludzi wierzących i tych dobrej woli, którzy pracują na rzecz innych" - dodał.
"Przesyłamy nasze najszczersze kondolencje i głębokie współczucie Kościołowi, któremu służył z taką determinacją, oraz niezliczonym ludziom na całym świecie, którzy zainspirowani jego życiem będą opłakiwać druzgocącą stratę tego wiernego naśladowcy Jezusa Chrystusa" - podkreślił.
Papieża Franciszka pożegnała również szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, która napisała, że Europa opłakuje odejście papieża Franciszka. "Papież ludu" zostanie zapamiętany za swoją miłość do życia, nadzieję na pokój, współczucie dla równości i sprawiedliwości społecznej - przyznała.
Metsola zauważyła, że zaraźliwy uśmiech Franciszka podbił serca milionów ludzi na całym świecie. "Europa opłakuje odejście Jego Świątobliwości Papieża Franciszka" - podkreśliła. "Niech spoczywa w pokoju" - dodała.
"Dziś świat opłakuje odejście papieża Franciszka" - napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
"Papież inspirował miliony - także tych, którzy nie należeli do Kościoła Katolickiego i byli od niego daleko - swoją pokorą i czystą miłością, którą obdarzał najsłabszych" - dodała.
Moje myśli są ze wszystkimi, którzy odczuwają tę głęboką stratę. Niech znajdą pocieszenie w tym, że spuścizna papieża Franciszka będzie nadal prowadzić nas wszystkich w stronę bardziej sprawiedliwego, pokojowego i współczującego świata" - podkreśliła.
Szef Rady Europejskiej Antonio Costa napisał, że dołącza do milionów ludzi na świecie, którzy opłakują śmierć Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. "Był głęboko współczujący" - napisał polityk o papieżu.
Costa podkreślił, że papież Franciszek "troszczył się o wielkie globalne wyzwania naszych czasów - migrację, zmiany klimatyczne, nierówności, pokój - a także o codzienne zmagania wszystkich".
Przypomniał, że w swoim ostatnim orędziu z okazji Światowego Dnia Pokoju papież zaproponował trzy działania, dzięki którym może nastąpić "trwała zmiana" na świecie: umorzenie długów międzynarodowych, zniesienie kary śmierci i przesunięcie funduszy wojskowych na walkę z głodem. "Oby jego idee nadal prowadziły nas ku przyszłości pełnej nadziei. Niech spoczywa w pokoju" - napisał szef RE.
"Wraz ze śmiercią papieża Franciszka Kościół katolicki i świat tracą obrońcę słabych, osobę pojednawczą i serdeczną. Bardzo doceniałem jego jasny pogląd na wyzwania, przed którymi stoimy. Moje współczucie kieruje do społeczności religijnej na całym świecie" - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
- Papież Franciszek był człowiekiem pokory, stojącym po stronie najbardziej bezbronnych i słabych - powiedział dziennikarzom podczas podróży na Majottę prezydent Francji Emmauel Macron.
- W tym czasie wojny i brutalności był wyczulony na innych, na najsłabszych - dodał.
Informację o śmierci papieża Franciszka skomentował również wiceprezydent USA J.D. Vance, który dzień wcześniej spotkał się z nim w Watykanie.
"Właśnie dowiedziałem się o odejściu papieża Franciszka. Jestem sercem z milionami chrześcijan na całym świecie, którzy go kochali" - napisał.
"Cieszę się, że mogłem wczoraj zobaczyć papieża, choć oczywiście był bardzo chory. (...) Niech Bóg da odpoczynek jego duszy" - dodał J.D. Vance.
"Składam najszczersze kondolencje światu chrześcijańskiemu, a zwłaszcza wspólnotom chrześcijańskim w Izraelu - Ziemi Świętej - z powodu straty ich wielkiego ojca duchowego, Jego Świątobliwości Papieża Franciszka" - przekazał prezydent Izraela Icchak Hercog.
"Był człowiekiem głębokiej wiary i bezgranicznego współczucia, który poświęcił swoje życie na podnoszenie na duchu ubogich i wzywanie do pokoju w niespokojnym świecie. Słusznie uznał za ważne pielęgnowanie silnych więzi ze światem żydowskim i promowanie dialogu międzyreligijnego jako drogi do większego zrozumienia i wzajemnego szacunku" - dodał.
Szczerze mam nadzieję, że jego modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie i o bezpieczny powrót zakładników wkrótce zostaną wysłuchane. Niech pamięć o nim nadal inspiruje do aktów dobroci, jedności i nadziei" - podkreślił.
Wyrazy współczucia z powodu śmierci papieża Franciszka złożył także sekretarz generalny NATO Mark Rutte. "Jego zaangażowanie na rzecz pokoju i współczucia było inspiracją dla milionów ludzi" - napisał.
Rutte przyznał, że dziś wszyscy opłakują śmierć Jego Świątobliwości papieża Franciszka. "Najszczersze kondolencje dla społeczności katolickiej i wszystkich, którzy byli poruszeni jego człowieczeństwem" - napisał sekretarz generalny NATO.
Na wiadomość o śmierci papieża zareagowała również premier Włoch Giorgia Meloni. "Papież Franciszek odszedł do domu Ojca. To wiadomość, która wywołuje w nas głęboki ból, bo odszedł wielki człowiek i wielki duszpasterz" - napisała w mediach społecznościowych.
"Miałam przywilej cieszyć się jego przyjaźnią, jego radami i jego nauką, których nigdy nie zabrakło, także w chwilach próby i cierpienia" - dodała.
Przypomniała słowa z rozważań Franciszka na Drogę Krzyżową, w których napisał o sile daru, który sprawia, że wszystko rozkwita i umożliwia ponowne pojednanie tego, co w oczach człowieka jest nie do pogodzenia. Jak dodała, papież po raz kolejny prosił świat o "odwagę zmiany kursu", by podążać drogą, która nie niszczy, a pielęgnuje.
"Pójdziemy w tym kierunku, by poszukiwać drogi pokoju, podążać za dobrem wspólnym i zbudować społeczeństwo bardziej sprawiedliwe i równe. Jego nauczanie i jego dziedzictwo nie zostaną zaprzepaszczone. Żegnamy Ojca Świętego z sercem pełnym smutku, ale wiemy, że teraz jest w pokoju Pana" - podkreśliła Meloni.
Czytaj więcej