Sławosz Uznański-Wiśniewski w kosmosie. Podano datę możliwego startu

Technologie
Sławosz Uznański-Wiśniewski w kosmosie. Podano datę możliwego startu
PAP/Radek Pietruszka
Sławosz Uznański-Wiśniewski

Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start misji jest zaplanowany na 29 maja na godzinę 19. Popularyzator nauki - Karol Wójcicki na antenie Polsat News powiedział, po co tak właściwie Polak leci w kosmos.

Misja Axiom 4 (Ax-4) - czwarta prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), ma wystartować 29 maja o godzinie 19. Weźmie w niej udział polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Poleci także dowódczyni misji Peggy Whitson (USA), pilot misji Shubhanshu Shukla (Indie) oraz specjalista misji Tibor Kapu (Węgry).

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci w kosmos

Karol Wójcicki, polski popularyzator astronomii i dziennikarz popularnonaukowy, na antenie Polsat News powiedział, że Sławosz Uznański-Wiśniewski ma w kosmosie kilka misji. Zamierza przetestować w kosmosie kilka technologii i wynalazków polskich zespołów. 

 

ZOBACZ: "Dziejowa szansa dla nas w Polsce". Sławosz Uznański-Wiśniewski o locie w kosmos

 

- Ten pobyt jest po coś. Między innymi po to, żeby dać szansę polskim naukowcom, polskim wynalazcom, inżynierom, zespołom badawczym. Żeby przetestować ich technologie w kosmosie, w zupełnie innych warunkach niż te, które mamy tutaj na Ziemi - powiedział na antenie Polsat News.

 

Dziennikarz wymienił szereg wynalazków oraz technologii, które Uznański-Wiśniewski będzie sprawdzał - m.in. jak ludzki organizm zareaguje w kosmosie na przyjmowanie leków. Dodał, że testowanie nowych technologii w kosmosie jest bardzo ważne, ponieważ mogą one przynieść rozwój w innych dziedzinach.

 

Polskie technologie w kosmosie

Przypomniał o tym, że rozwój telefonii komórkowej oraz internetu zawdzięczamy wyścigowi kosmicznemu podczas zimnej wojny. Dużą szansę na przetestowanie i udoskonalenie ma sztuczna inteligencja, która wciąż nie została w pełni wykorzystana w nauce.

 

ZOBACZ: Pierwsza taka misja w kosmos. W załodze same kobiety

 

Karol Wójciki powiedział, że misja nie jest ryzykowna. Podkreślił, że wykorzysta zostanie rakieta Falcon 9, która jest uznawana za niezawodną  i dobrą do lotów turystycznych.

 

- Misja, która jest do tego stopnia opracowana sprawia, że ryzyka jest naprawdę niedużo (...). Oczywiście pamiętajmy, że te problemy się zdarzają - powiedział. 

aba/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie