Wielka Sobota. Święcenie pokarmów w Świątyni Opatrzności Bożej

Polska
Wielka Sobota. Święcenie pokarmów w Świątyni Opatrzności Bożej
Polsat News

W Wielką Sobotę w kościołach święcone są pokarmy na stół wielkanocny. W Świątyni Opatrzności pobłogosławi je metropolita warszawski, abp Adrian Galbas. Po zmroku celebrowana będzie najważniejsza msza św. w roku - liturgia wigilii paschalnej.

Wielka Sobota to kolejny dzień obchodzonego przez Kościół katolicki Triduum Paschalnego. To czas milczenia i zadumy. 

 

W kościołach ołtarz pozostaje wciąż obnażony – nie ma na nim obrusu, świeczników ani żadnych ozdób i przyborów mszalnych. Tabernakulum jest otwarte i puste – nie ma w nim Najświętszego Sakramentu. W centrum prezbiterium jest krzyż wystawiony do adoracji.

 

- W tym dniu, kiedy przechodzimy przed krzyżem, powinniśmy uklęknąć, oddając cześć Chrystusowi Ukrzyżowanemu – wyjaśnił liturgista ks. Mateusz Kielarski.

 

Przypomniał, że przed południem w kościołach błogosławi się pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. W koszykach wierni przynoszą do kościołów m.in. jajka, wędliny, chleb, sól, chrzan i kawałek ciasta.

 

W Świątyni Opatrzności pokarmy pobłogosławi metropolita warszawski, abp Adrian Galbas.

Wielkanoc. Wielka Sobota w kościołach

Wierni w Wielką Sobotę odwiedzają świątynie, gromadząc się wokół grobów Pańskich, w których przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Jest on ustawiony w centralnym punkcie, przykryty welonem tak, aby można było medytować nad "tajemnicą zejścia Chrystusa do otchłani".

 

ZOBACZ: Wielkanoc Watykanie. Stolica Apostolska podała szczegóły

 

Ks. Kielarski zaznaczył, że podobnie jak w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę aż do wieczora Kościół powstrzymuje się od sprawowania mszy świętej. Komunii świętej można udzielać jedynie w formie wiatyku, czyli osobom, które są w niebezpieczeństwie śmierci.

 

Dopiero po zmroku w kościołach rozpoczyna się ostatnia liturgia triduum paschalnego – liturgia wigilii paschalnej, której ceremonie należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielkanoc wiernych Kościołów wschodnich

Tego dnia uroczystość Wielkiej Soboty obchodzą także prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich. Tegoroczna Wielkanoc wiernych Kościołów wschodnich wypada w tym samym terminie, co u katolików, ale dzieje się tak tylko raz na jakiś czas. Poprzednio wypadła w tym samym terminie w 2017 roku, a wcześniej – w 2014 i 2011.

 

Często Wielkanoc prawosławnych i innych obrządków wschodnich wypada po Wielkanocy w Kościele zachodnim, a różnica może być nawet pięciotygodniowa – tak było np. w ubiegłym roku. W 2022 i w 2023 r. różnica była tygodniowa, ale np. w 2021 r. – czterotygodniowa. Taka sytuacja wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta.

 

Wcześnie rano w Wielką Sobotę (w niektórych parafiach nawet nad ranem) odprawiane były w cerkwiach liturgie św. Bazylego Wielkiego; przed czytaniem Ewangelii podczas tych nabożeństw duchowni zmieniali szaty liturgiczne z ciemnych, wielkopostnych na białe, symbolizujące zmartwychwstanie.

 

Od rana święcone są pokarmy - w wiejskich parafiach święci się je nie tylko w cerkwiach, ale dojeżdżając też do mniejszych miejscowości na terenie parafii; wtedy święcenie odbywa się np. przy przydrożnych krzyżach.

 

an/ anw / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie