Porozumienie USA - Iran. Dyplomaci ogłaszają przełom w rozmowach

Przedstawiciele władz Iranu i Stanów Zjednoczonych uzgodniły zasady przyszłego porozumienia w sprawie programu nuklearnego realizowanego przez Teheran - ogłosił irański minister spraw zagranicznych Abbas Araghchi po zakończeniu rozmów odbywających się w Rzymie.
Delegacje dyplomatyczne Teheranu i Waszyngtonu pojawiły się w stolicy Włoch, gdzie przy współudziale władz Omanu, odbyło się wcześniej zapowiedziane spotkanie. Po kilku godzinach rozmów szef irańskiego MSZ ogłosił sukces w postaci wypracowania wstępnego porozumienia.
- Tym razem udało nam się uzgodnić szereg zasad i celów przyszłego porozumienia - stwierdził, dodając, że rozmowy odbywały się w "konstruktywnej atmosferze".
ZOBACZ: MSZ Iranu: W Moskwie ruszają konsultacje ws. programu nuklearnego
Jednocześnie poinformowano, że kolejna, trzecia tura rozmów odbędzie się 26 kwietnia. Trzy dni wcześniej, w Omanie, odbędzie się spotkanie grup technicznych składających się z ekspertów.
Napięte relacje USA - Iran. Donald Trump żąda nowego porozumienia
Na początku marca prezydent USA Donald Trump przesłał list do Najwyższego Przywódcy Iranu Aliego Chameneiego, w którym zażądał rozpoczęcia rozmów na temat nowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. Jednocześnie zagroził, że odrzucenie jego propozycji będzie mogło wiązać się z odpowiedzią militarną.
Teheran początkowo odmówił negocjacji z Waszyngtonem. Później decyzja została zmieniona i prezydent kraju Masoud Pezeshkian ogłosił, że rozmowy mogą się odbyć, ale z udziałem przedstawicieli Omanu.
ZOBACZ: Rośnie napięcie wokół Iranu. "Konfrontacja militarna prawie nieunikniona"
Pierwsze spotkanie odbyło się 12 kwietnia. Na wydarzeniu pojawił się wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód Steve Witkoff i minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghchi. Po zakończeniu rozmów obydwie strony ogłosiły, że spotkanie przebiegło "pomyślnie", jednocześnie zapowiadając kontynuację negocjacji.
Czytaj więcej