Pogodowy armagedon już w Polsce. Zagrożonych wiele regionów

Pogodowy armagedon na Podkarpaciu. Już ponad 200 interwencji odnotowali strażacy w związku z burzami, które przechodzą nad regionem. Najgorsza sytuacja jest w powiatach przemyskim i jarosławskim. W piątek mieszkańcy dziesięciu województw dostali ostrzeżenie przed burzami i silnym wiatrem. IMGW poinformowało, że miejscami mogą wystąpić trąby powietrzne. Głos zabrało MSWiA.
Interwencje strażaków związane były głównie z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic, posesji i dróg oraz usuwaniem połamanych drzew i konarów.
Strażacy poinformowali, że najgorsza sytuacja jest w powiatach przemyskim i jarosławskim, gdzie spadł również grad. Tak wyglądało to w okolicach Przemyśla:
- Sytuacja jest dynamiczna, front burzowy przechodzi z Ukrainy w kierunku północno-zachodnim i dotyka powiatów przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego - przekazał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie.
W związku z silnym wiatrem ok. 1,7 tys. odbiorców w regionie nie ma prądu.
Pogoda. Potężna burza z gradem w Przemyślu
Prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun poinformował jak wygląda sytuacja w mieście po przejściu nawałnicy. "Przejazd po mostem kolejowym został zalany, wezwane zostały służby oraz PWiK i pracują nad szybkim rozwiązaniem problemu" - napisał w mediach społecznościowych.
"W całym mieście występują lokalne podtopienia po nawalnych deszczach. Mamy informacje o zalaniu pomieszczeń na basenie, trasy podziemnej, MDK-u, wielu ulic i piwnic w blokach i domach prywatnych" - dodał Bakun.
Potężna burza z gradem nawiedziła również miasto Jarosław.
"Burze rozwijają się także w woj. śląskim, na północy małopolskiego i południowym zachodzie świętokrzyskiego. Na chwile obecną nie są tak intensywne jak te z woj. podkarpackiego" - poinformowali Polscy Łowcy Burz.
Armagedon pogodowy nad Polską. MSWiA zabiera głos
W piątek po godz. 21:00 w mediach społecznościowych głos zabrał rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński, który wyjaśnił, że strażacy na bieżąco odbierają zgłoszenia dotyczące zjawisk pogodowych.
"W woj. lubelskim było blisko 370 takich zgłoszeń. Najwięcej w Puławach ok. 200 spowodowanych silnym wiatrem, w Kraśniku ok. 70, gdzie dominowały szkody wywołane głównie intensywnymi opadami deszczu. Do chwili obecnej nie odnotowano osób poszkodowanych. W woj. podkarpackim odebrano ok. 200 zgłoszeń z tego blisko 100 w Przemyślu. W woj. mazowieckim do tej chwili było 25 zgłoszeń, śląskim 15 oraz dolnośląskie 11. Strażacy walczą z usuwaniem szkód wyrządzonych przez żywioł" - napisał.
Dobrzyński zapewnił, że "nikt nie zostanie bez pomocy".
Przed wystąpieniem burz ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W piątek osoby przebywające na terenie województw łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, a także w niektórych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, mazowieckiego i śląskiego otrzymały wiadomość SMS z alertem RCB o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.04) prognozowane gwałtowne burze i silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie".
W komunikacie na stronie internetowej RCB zaleciło, aby osoby przebywające w województwach, w których występuje zagrożenie, jeżeli to możliwe - pozostały w domu.
ZOBACZ: Burze, ulewy i trąby powietrzne. Załamanie pogody tuż przed Wielkanocą
RCB zaapelowało też o usunięcie z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkowanie samochodów w bezpieczne miejsce, zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz, przygotowanie oświetlenia zastępczego (latarki z zapasem baterii) i o szczególną uwagę podczas jazdy samochodem. Przypomniało również, by niezwłocznie informować straż pożarną o przypadkach, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.
Wcześniej dla tych samych województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. Jak dodano lokalnie możliwe jest również występowanie trąb powietrznych.
Czytaj więcej