Koniec negocjacji pokojowych? Nowy głos z USA

aktualizacja: Świat
Koniec negocjacji pokojowych? Nowy głos z USA
PAP/EPA/KEN CEDENO / POOL
Marco Rubio i J.D. Vance

- USA są gotowe zrezygnować z prób osiągnięcia pokoju między Rosją i Ukrainą, jeśli nie będzie sygnałów, że porozumienie w tej sprawie jest do osiągnięcia - przekazał sekretarz stanu USA Marco Rubio. Z kolei wiceprezydent J.D. Vance oświadczył, że Stany Zjednoczone są "optymistycznie nastawione" ws. zakończenia wojny w Ukrainie. - Wierzymy, że uda nam się doprowadzić ją do końca - stwierdził.

Sekretarz stanu USA Marco Rubio spotkał się w Paryżu z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Zaznaczył, że prezydentowi USA nadal zależy na wypracowaniu porozumienia, ale ma też na świecie wiele "innych priorytetów" i jeśli nie będzie oznak postępu, przejdzie do innych spraw.

 

- Stany Zjednoczone w ciągu kilku dni zrezygnują z prób doprowadzenia do pokoju między Rosją i Ukrainą, jeśli nie będzie sygnałów, że porozumienie w tej sprawie jest do osiągnięcia – oświadczył w piątek Rubio.

J. D. Vance: Jesteśmy jednak pełni optymizmu 

Kilka godzin później głos zabrał także wiceprezydent USA J.D. Vance, który w zaprezentował nieco odmienne stanowisko.


- Stany Zjednoczone są optymistycznie nastawione co do zakończenia wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą - powiedział tuż po spotkaniu w Rzymie z włoską premier Giorgią Meloni.


Vance wskazał także, że póki trwają negocjacje, nie chce o niczym przesądzać. - Jesteśmy jednak pełni optymizmu i wierzymy, że uda nam się doprowadzić tę bardzo brutalną wojnę do końca - stwierdził.

Wojna w Ukrainie. Rubio rozmawiał z Ławrowem

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył amerykańskiemu sekretarzowi stanu Marco Rubio, że Moskwa jest gotowa do "wspólnej pracy" z Waszyngtonem w celu "wyeliminowania długotrwałych przyczyn konfliktu na Ukrainie" - informuje Reuters, powołując się na opublikowany w czwartek komunikat rosyjskiego MSZ.

 

ZOBACZ: Europejski kraj wyśle wojskowych do Ukrainy. Będą mieli jedno zadanie

 

Wcześniej Departament Stanu USA podał, że Rubio poinformował telefonicznie Siergieja Ławrowa o przebiegu czwartkowych rozmów w Paryżu.

 

Według komunikatu MSZ Rosji Ławrow potwierdził gotowość Moskwy "do dalszej wspólnej pracy z amerykańskimi kolegami w celu wyeliminowania pierwotnych przyczyn kryzysu ukraińskiego".

Wojna w Ukrainie. Jak przebiegają negocjacje pokojowe?

W zeszły piątek po raz trzeci specjalny wysłannik Donalda Trumpa Steve Witkoff odbył rozmowę z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Następnego dnia prezydent USA powiedział, że nachodzi moment, w którym "trzeba przestać gadać, tylko działać".

 

- Wszystko idzie bardzo dobrze - ocenił z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 

ZOBACZ: List intencyjny podpisany. USA i Ukraina coraz bliżej umowy o minerałach

 

Po ostatniej turze negocjacji pokojowych USA przekazały, że zawarły oddzielne porozumienia z Ukrainą i Rosją w celu zapewnienia bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, a także wprowadzenia zakazu ataków na obiekty energetyczne w obu krajach. Mimo porozumienia strony oskarżają się o wzajemne ataki.

 

Wcześniej Ukraina przystała na propozycję USA 30-dniowego zawieszenia broni, Rosja jednak do tej pory się na nią nie zgodziła. Kreml stale powtarza, iż jej warunki zakończenia wojny obejmują m.in. formalne uznanie przez Ukrainę aneksji jej czterech obwodów i zrezygnowanie z zamiarów wstąpienia do NATO

Anna Nicz / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie