Raport w sprawie Ryszarda Cyby. Adam Bodnar wydał oświadczenie

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało raport w sprawie Ryszarda Cyby. Mężczyzna 15 lat temu wtargnął do łódzkiej siedziby PiS i pozbawił życia działacza tej partii Marka Rosiaka. Ze względu na stan zdrowia po odbyciu kary 14 lat więzienia Cyba opuścił zakład karny.
Raport w sprawie Ryszarda Cyby opublikowano w środę na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
"Dzięki współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Zdrowia zadbaliśmy o to, by będący w stanie zaawansowanej demencji Ryszard Cyba nie był dla nikogo zagrożeniem. Jednocześnie dopilnowaliśmy, by trafił do placówki, która jest odpowiednio wyspecjalizowana biorąc pod uwagę skomplikowany stan zdrowia skazanego" - czytamy w oświadczeniu Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
Dalej minister stwierdził, że sprawa Cyby pokazała "systemowy problem wynikający z faktu, że ta szczególna kategoria skazanych znajduje się na styku trzech obszarów odpowiedzialności władz publicznych: wymiaru sprawiedliwości (w tym sądów, prokuratury i Służby Więziennej), systemu opieki zdrowotnej oraz systemu opieki społecznej".
Sprawa Ryszarda Cyby. Bodnar wydał oświadczenie
W dalszej części oświadczenia Bodnar powtórzył, że sytuacja Cyby ujawniła niedostatki systemowe. "W mojej ocenie postawa poszczególnych organów państwa mogła charakteryzować się większą rozwagą i przewidywalnością. Na to wszystko nałożyła się opieszałość w rozpoznawaniu spraw, które powinny być przez sądy traktowane jako pilne. Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny" - podkreślił Prokurator Generalny.
W raporcie zawarto wnioski i zalecenia, które zostały "natychmiast wdrożone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Służbę Więzienną i Prokuraturę Krajową" oraz rekomendacje dotyczące dalszych działań legislacyjnych.
ZOBACZ: Ryszard Cyba poza więzieniem. Jest komentarz Ministerstwa Sprawiedliwości
"Zobowiązałem już Służbę Więzienną oraz Prokuraturę Krajową do wprowadzenia systemu koordynacji i monitorowania postępowań wykonawczych wobec osób skazanych na kary długoterminowe. Jestem zdeterminowany, by odpowiednie instytucje, w tym zwłaszcza mi podległe (jako Ministrowi Sprawiedliwości i jako Prokuratorowi Generalnemu), w przyszłości w podobnych sytuacjach współpracowały i uzupełniały się wedle jasnych zasad. Podejmę również rozmowy z innymi ministrami" - podkreślił Bodnar.
Adam Bodnar: Potrzebujemy zmian w Kodeksie karnym
Według Adama Bodnara niezbędne jest rozwiązanie kwestii "braku właściwych, wyspecjalizowanych placówek, do których powinny trafiać osoby skazane, kiedy ich stan zdrowia nie pozwala na dalsze odbywanie kary pozbawienia wolności".
"Dostrzegam również potrzebę dokonania zmian legislacyjnych w Kodeksie karnym wykonawczym, w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych oraz w Regulaminie urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Niezbędne jest również rozszerzenie katalogu spraw pilnych o sprawy w przedmiocie orzeczenia o zastosowaniu środków zabezpieczających. By zadbać o interes społeczny, równie istotne jest wprowadzenie obowiązku orzekania w takich sytuacjach na posiedzeniach jawnych z obligatoryjnym udziałem prokuratora" - podkreślono w oświadczeniu.
Kim jest Ryszard Cyba?
Ryszard Cyba 19 października 2010 roku ośmiokrotnie strzelił do dwóch pracowników biura PiS. Marek Rosiak został trafiony pięciokrotnie, zginął na miejscu. Później sprawca zaatakował Pawła Kowalskiego paralizatorem, powalając go na ziemię i kilkukrotnie raniąc nożem.
ZOBACZ: Resort podał, gdzie jest Ryszard Cyba. Mocny komentarz wiceprezes PiS
Nieco ponad rok później Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Ryszarda Cybę na dożywocie z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie dopiero po 30 latach. Z kolei w kwietniu 2012 roku łódzki Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok w mocy.
Cyba po ostatnim zwolnieniu z zakładu karnego trafił do Domu Pomocy Społecznej, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.
Ryszard Cyba poza więzieniem
25 lutego Sąd Okręgowy w Łodzi, który 11 lat wcześniej skazał Cybę, wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania wykonawczego wobec niego i 11 marca wystawił nakaz jego zwolnienia.
Sędzia Grzegorz Gała powiedział, że dolegliwości, na które cierpi Cyba, nie rokują wyleczenia, a nawet poprawy jego stanu zdrowia i należy liczyć się z dalszą progresją zaburzeń poznawczych i z postępującym zniedołężnieniem skazanego. Cierpi on bowiem na głębokie otępienie, dotknięty jest całkowitą dezorientacją, zniedołężnieniem i brakiem kontaktu logicznego, co stanowi przeciwwskazanie do odbywania kary w zakładzie.
Czytaj więcej