Zagadkowe zgony naukowców. Pracowali przy sztucznej inteligencji

Świat
Zagadkowe zgony naukowców. Pracowali przy sztucznej inteligencji
Pixabay / geralt
Jak wskazał "South China Morning Post", zmarli naukowcy odpowiadali za przełomowe odkrycia w kluczowych obszarach

W Chinach umierają naukowcy i eksperci, którzy pracowali ze sztuczną inteligencją. Jak podają chińskie media, część z nich odpowiadała za wypracowanie specjalnych rozwiązań, między innymi łączących AI z sektorem zbrojeniowym i zdrowotnym. Podkreśla się również, że badacze zmarli w kwiecie wieku, a kilku z nich było u szczytu swojej kariery.

Jaka podają chińskie media, w ciągu ostatnich lat kilku tamtejszych naukowców, którzy pracowali i zajmowali się rozwojem sztucznej inteligencji zmarło z niejasnych przyczyn, często w kwiecie wieku.

 

Według informacji dziennika "South China Morning Post" zmarli naukowcy odpowiadali za przełomowe odkrycia w kluczowych obszarach, takich jak między innymi powiązanie sztucznej inteligencji z sektorem wojskowym i medycznym.

Tajemnicze zgony naukowców. Szukali rozwiązań ze sztuczną inteligencją

Jednym z przykładów jest ekspert Song Jian, którym był ważnym pracownikiem w chińskiej firmie Megvii Technology. Mężczyzna zmarł w czerwcu 2022 r. w wieku 45 lat.

 

ZOBACZ: Zaginięcie białoruskiej opozycjonistki Anżaliki Milenikawej. Media ujawniają nowe informacje

 

Podobne incydenty wydarzyły się w 2023 r. Mowa przede wszystkim o specjaliście od sztucznej inteligencji Feng Yanghe, który odszedł w wieku 38 lat. Jego badania koncentrowały się na połączeniu AI z grami wojennymi.

 

Nie minęło wiele czasu i media obiegły informacje o śmierci kolejnego badacza Tanga Xiaoou, założyciela jednego z gigantów technologicznych.

Chiński ekspert o zagadkowych zgonach: Poważna presja moralna

Ostatni z przypadków wydarzył się w zeszłym roku. Wówczas poinformowano o śmierci 40-letniego He Zhi, który był współzałożycielem i dyrektorem ds. innowacji w dużej firmie specjalizującej się w opracowywaniu rozwiązań zdrowotnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

 

ZOBACZ: Chińscy jeńcy stanęli przed kamerami. Wyznali, jak trafili na wojnę w Ukrainie

 

- Sztuczna inteligencja może również mieć znaczący wpływ na społeczeństwo w miarę rozprzestrzeniania się, a ten nieznany potencjał ogromnych zmian w społeczeństwie może również wywierać na ludzi poważną presję moralną - powiedział dziennikowi chiński informatyk Liu Shaoshan.

wb / mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie