Masowe zatrucie strażników granicznych. Kolejne osoby w szpitalu

Polska
Masowe zatrucie strażników granicznych. Kolejne osoby w szpitalu
Straż Graniczna
Prawie 30 strażników granicznych trafiło do szpitala z objawami zatrucia

Z 13 do 27 zwiększyła się liczba strażników granicznych, którzy trafili do szpitala z powodu objawów zatrucia pokarmowego. Dolegliwości zgłaszało ponad 150 funkcjonariuszy - dowiedział się wcześniej polsatnews.pl. Sanepid ustala, co mogło być źródłem salmonelli, która wywołała problemy zdrowotne.

Objawy zatrucia pokarmowego o różnym nasileniu wystąpiły w miniony wtorek u 153 słuchaczy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Były to m.in. biegunka, wymioty, bóle brzucha i podwyższona temperatura ciała.

Kętrzyn: Strażnicy graniczni z objawami zatrucia. W szpitalu prawie 30 osób

Początkowo SG podawała, że zostało hospitalizowanych 13 osób.

 

- Wczoraj do godzin nocnych do szpitali trafiło jeszcze 14 osób, łącznie mamy więc 27 osób. Prawdopodobnie jedna osoba zostanie dzisiaj wypisana - powiedziała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

 

Zaznaczyła, że życiu funkcjonariuszy nie zagraża niebezpieczeństwo. Przekazała również, że w czwartek - podobnie jak dzień wcześniej - zajęcia programowe w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie są wstrzymane.

 

ZOBACZ: Masowe zatrucie w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Sprawę bada sanepid

 

Jak informowały służby sanitarne, na podstawie badań - pobranych do analizy od tzw. osób objawowych - stwierdzono bakterię salmonelli. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, żeby ustalić źródło pochodzenia salmonelli.

 

- Czekamy na wyniki pobranych próbek żywnościowych i badania wody - powiedziała powiatowa inspektor sanitarna w Kętrzynie Irmina Filipek.

 

Według nieoficjalnych informacji słuchacze, u których wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego, jedli posiłki w punkcie żywienia na terenie komendy oddziału SG.

Masowe zatrucie wśród funkcjonariuszy Straży Granicznej. Policja prowadzi śledztwo

Jak podawała wcześniej mundurowa formacja, niezwłocznie po zgłoszeniu kadrze kierowniczej przez ponad 150 słuchaczy objawów przypominających zatrucie pokarmowe, o zdarzeniu został powiadomiony minister spraw wewnętrznych i administracji, który skierował na miejsce wojewodę warmińsko-mazurskiego i sanepid. Poinformowano też komendanta głównego SG.

 

Wojewoda Radosław Król jeszcze we wtorek powołał zespół kryzysowy. W ocenie wojewody "dzięki szybkiej i skoordynowanej reakcji służb medycznych, sanitarnych oraz administracji rządowej, sytuacja została opanowana, a przebieg reakcji pozostawał pod pełną kontrolą".

 

Sprawę zbiorowego zatrucia pokarmowego w kętrzyńskim Centrum Szkolenia SG będzie wyjaśniać policja. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 160 k.k. (tj. narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) złożył w środę przedstawiciel SG.

 

Centrum Szkolenia Straży Granicznej jest jednym z trzech ośrodków szkoleniowych tej formacji, obok Wyższej Szkoły SG w Koszalinie i Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Prowadzi m.in. szkolenia na wszystkich poziomach - od podstawowego, przez szkolenia szkoły podoficerskiej i chorążych, do mianowania na pierwszy stopień oficerski, a także doskonalenie zawodowe w formie szkoleń specjalistycznych i kursów. Obecnie szkoli się tam ok. 300 funkcjonariuszy.

Marta Stępień / pbi / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie