Zagrożenie wirusem w Tatrach. "Wysoce zakaźna choroba", władze apelują

Zagrożenie wirusem pryszczycy nie ustępuje. Tym razem chodzi o słowacki Tatrzański Park Narodowy. Władze apelują do turystów oraz osób pochodzących z obszarów dotkniętych chorobą, o rezygnację z wizyt w górach.
"Apelujemy do osób z terenów dotkniętych wirusem pryszczycy, aby rozważyły swój pobyt na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego w czasie rozprzestrzeniania się wirusa. Wirus pryszczycy to wysoce zakaźna choroba dotykająca zarówno zwierzęta hodowlane, jak i dziko żyjące. Może być przenoszony przez ludzi oraz ich psy, jeśli nie są przestrzegane rygorystyczne zasady higieny, szczególnie przy przemieszczaniu się między obszarami" - przekazuje słowacki Tatrzański Park Narodowy.
ZOBACZ: Groźna choroba atakuje, szukają szczepionki. Jest szansa na przełom
Jak zaznaczyły władze parku, pryszczyca będąca wysoce zakaźną chorobą wirusową, to nie tylko problem rolnictwa. Dotyczy ona również dzikiej fauny, a zwłaszcza unikalnych populacji, w tym kozic, których liczebność po obu stronach Tatr szacuje się na około tysiąc sztuk.
Służby parku alarmują - "Kozica tatrzańska występuje wyłącznie na terenie wysokogórskim i każdy przypadek zakażenia może mieć poważne konsekwencje dla całego gatunku".
Słowacja. Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność na szlakach
Słowaccy przyrodnicy apelują dodatkowo o niebezpieczeństwie wynikającym z wprowadzania przez turystów psów na szlaki w słowackiej części Tatr. Może bowiem wynikać z tego duże zagrożenie, zważając na możliwość przeniesienia wirusa do środowiska naturalnego przez czworonogi.
ZOBACZ: Zatrucie w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Sprawę bada sanepid
Na Słowacji potwierdzono sześć ognisk wysoce zakaźnej choroby u bydła i innych zwierząt hodowlanych. Zdaniem władz Tatrzańskiego Parku Narodowego, wirus przybył z Węgier. Z tego powodu Słowacja zaostrzyła kontrole na przejściach granicznych z Węgrami i Austrią oraz zamknęła część małych przejść granicznych. Kontrole mają tam potrwać do 7 maja.
Czytaj więcej