Nowy rząd w Niemczech. Partie uzgodniły umowę koalicyjną

Świat
Nowy rząd w Niemczech. Partie uzgodniły umowę koalicyjną
AP/Ebrahim Noroozi
Markus Soeder (CSU), Friedrich Merz (CDU) oraz Lars Klingbeil (SPD) chwilę przed ogłoszeniem umowy koalicyjnej

Niemieckie partie CDU/CSU i SPD uzgodniły umowę koalicyjną. Umożliwia to powstanie nowego rządu pod wodzą chadeka Friedricha Merza. - Za nami kawał trudnej pracy, ale przed nami solidny plan - powiedział przyszły kanclerz. Jak dodał, wynegocjowana umowa daje jasny sygnał, że "Niemcy dostają zdolny do działania, dynamiczny" rząd.

Chadeckie partie CDU/CSU i socjaldemokratyczna SPD doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy - Friedrich Merz (CDU), Markus Soeder (CSU) oraz Lars Klingbeil i Saskia Esken (SPD) - przedstawili w środę w Berlinie umowę koalicyjną.

 

ZOBACZ: Niemcy zmienili konstytucję. Mogą wydawać więcej na zbrojenia

 

- Za nami kawał trudnej pracy, ale przed nami solidny plan - powiedział przyszły kanclerz Merz. Dodał, że wynegocjowana umowa to jasny sygnał, że "Niemcy dostają zdolny do działania, dynamiczny rząd". Polska Agencja Prasowa pierwotnie podała, iż kontrakt między partiami został "zawarty" - później skorygowała tę informację, podając depeszę o "uzgodnieniu" umowy.

 

- Przyszła koalicja przeprowadzi reformy i będzie inwestować, by zachować stabilność Niemiec, zapewnić im większe bezpieczeństwo i wzmocnić je gospodarczo. Europa może też liczyć na Niemcy - oświadczył Merz.

 

Jak przekazał polityk, negocjacje koalicyjne były prowadzone pod dużą presją ze względu na globalną sytuację polityczną. - Z wewnątrz i z zewnątrz wiele sił pracowało nie z nami, a przeciwko nam - zaznaczył i dodał, że umowa koalicyjna jest "sygnałem nowego początku".

 

Niemcy. Umowa koalicyjna CDU/CSU z SPD. Merz szykowany na kanclerza

 

Rozmowy koalicyjne rozpoczęły się 13 marca, trzy tygodnie po przedterminowych wyborach do Bundestagu. Wcześniej, w rozmowach wstępnych, CDU/CSU i SPD uzgodniły 11-stronicowy dokument dotyczący kluczowych kwestii, obejmujący m.in. złagodzenie tzw. hamulca zadłużenia na obronność i specjalny fundusz w wysokości 500 mld euro na inwestycje, głównie w infrastrukturę.

 

Warunkiem powstania koalicyjnego rządu jest zatwierdzenie umowy przez członków SPD w partyjnym referendum. W przypadku CDU decyzja należy do małego zjazdu partii, a w CSU wystarczy zgoda zarządu partii. Jak przekazał portal RND, Merz mógłby zostać wybrany i zaprzysiężony na kanclerza 7 maja. Tego samego dnia mogłoby dojść do powołania jego gabinetu.

Wybory w Niemczech. AfD, druga partia na podium, izolowana przez inne

W wyborach parlamentarnych 23 lutego wygrał blok partii chadeckich CDU/CSU z wynikiem 28,5 proc. To zbyt mało, aby mógł utworzyć samodzielny rząd. Z kolei SPD w wyborach zajęło ostatnie miejsce na podium, mając nieco 16,4 proc. poparcia. Czwarty był Sojusz 90/Zieloni (prawie 12 proc.), a na piątej lokacie uplasowała się Lewica (około 9 proc.).

 

ZOBACZ: Unia Europejska zwiększa cła na amerykańskie towary

 

Chadecy, podobnie jak inne niemieckie partie, odrzucały możliwość porozumienia z AfD - skrajnie prawicowym ugrupowaniem, którego poparł co piąty głosujący w wyborach. Zainicjowano więc rozmowy z lewicową SPD, z której wywodzi się dotychczasowy kanclerz Olaf Scholz.

wka / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie