Donald Tusk o amerykańskich cłach: Giełdowe trzęsienie ziemi

Polska
Donald Tusk o amerykańskich cłach: Giełdowe trzęsienie ziemi
PAP/Paweł Supernak
Premier Donald Tusk

Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji - przekazał premier Donald Tusk. Szef rządu zaznaczył jednak, że atutem Polski jest "stabilność polityczna i gospodarcza".

"Polska giełda też dostała rykoszetem, ale stabilność polityczna i gospodarcza to nasze atuty w tym trudnym czasie. Spokojnie wytrwamy!" - podkreślił Donald Tusk w mediach społecznościowych.

 

Jeszcze przed wprowadzeniem ceł Donald Tusk wystosował apel do prezydenta USA. Premier podkreślił, że "w naszym wspólnym europejsko-amerykańskim interesie są silne Stany Zjednoczone, silna Unia Europejska i silne NATO". - Nie słabsze - zaznaczył.


- Proszę o tym pomyśleć, panie prezydencie i drodzy amerykańscy przyjaciele, zanim zdecydujecie o nałożeniu ceł na swoich najbliższych sojuszników. Współpraca jest zawsze lepsza niż konfrontacja - podsumował Donald Tusk.

Amerykańskie cła na UE. Europa gotowa odpowiedzieć

Najwyraźniej jednak Donalda Trumpa nie udało się przekonać. 2 kwietnia prezydent USA podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" w wysokości co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy. W przypadku towarów z Unii Europejskiej wyniosą one 20 proc.

 

ZOBACZ: Rosja na specjalnych warunkach? Biały Dom tłumaczy się z decyzji

 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Europa jest gotowa odpowiedzieć.

 

W niedzielę na pokładzie Air Force One rozmawiał z dziennikarzami na temat ceł nałożonych na Europę. Zaznaczył, że choć europejscy przywódcy "przychodzą do stołu" i chcą rozmawiać, to "nie będzie rozmów, dopóki nie zapłacą nam dużych pieniędzy co roku, po pierwsze za teraźniejszość, ale także za przeszłość".

 

ZOBACZ: Nałożył cła i pojechał grać w golfa. Krytycy Trumpa wściekli

 

Przywódca nie sprecyzował, co ma na myśli, lecz sugerował, że miałaby to być rekompensata za to, że Europa "zabrała (USA - red.) wiele majątku".

sgo/jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie