Otwock wciąż bez wody. Nowy wpis władz miasta

Polska
Otwock wciąż bez wody. Nowy wpis władz miasta
PAP/Przemysław Piątkowski
W Otwocku i Karczewie 60 tys. osób nie ma wody

Otwock mierzy się z kryzysem - od kilkudziesięciu godzin mieszkańcy nie mają dostępu do bieżącej wody. Urząd Miasta w Otwocku przypomniał w najnowszym poście, że po awarii wyniki pojawią się najwcześniej we wtorek wieczorem i nie ma żadnej możliwości przyspieszenia procedur. Po raz kolejny ostrzeżono o niezdatności wody do spożycia, nawet po przegotowaniu.

Urząd Miasta w Otwocku przypomniał, że wciąż obowiązuje zakaz picia wody z kranu nawet po przegotowaniu. W niedzielnym komunikacie podkreślono także, że na wyniki kolejnych badań trzeba czekać minimum 72 godziny od ich wykonania. To oznacza, że będą znane dopiero we wtorek 8 kwietnia.

Otwock bez wody. Wyniki badań dopiero we wtorek

"Najwcześniej 8 kwietnia wieczorem mogą być znane ostateczne wyniki badań wody z miejskiego wodociągu. Wtedy dowiemy się, czy jest zdatna do picia, mycia i wszystkich innych celów sprzed awarii. Z uwagi na obowiązujące metody badań, nie można skrócić tego terminu" - przekazał w komunikacie Urząd Miasta Otwock.

 

ZOBACZ: Otwock wciąż bez wody. "Czekamy na wyniki"

 

Woda całkowicie nie nadaje się do użytku. W przypadku spożycia można spodziewać się dolegliwości układu pokarmowego. Z kolei korzystanie z niej w sprzętach gospodarstwa domowego może doprowadzić do awarii lub zniszczenia pranej odzieży.

 

Bez dostępu do wody wciąż pozostaje 60 tys. osób z Otwocka i Karczewa. Prezydent Otwocka Jarosław Margielski przekazał, że podjęto decyzję, aby do zasilania sieci wodociągowej włączyć wodę, która przepływa przez filtry uzdatniające wodę. Wcześniej wodociągi były zasilane wodą surową (nieuzdatnioną), która nadawała się do spłukiwania toalet.

60 tys. osób bez wody. Miasto podstawiło beczkowozy 

Margielski wyjaśnił, że w celu skrócenia sytuacji kryzysowej w Otwocku podjęto decyzję, żeby do zasilania sieci wodociągowej w Otwocku włączyć wodę, która wypływa po przejściu przez filtry, które uzdatniają wodę. Dotychczas wodociągi były zasilane wodą surową (nieuzdatnioną), nadającą się tylko do spłukiwania toalet.

 

ZOBACZ: Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Skutków awarii prędko nie usuną

 

- Stwierdziliśmy, że woda po przepuszczeniu przez filtry ma lepsze parametry niż woda surowa. Dlatego też tę wodę wpuszczono do wodociągów miejskich. Decyzję tę podjęto, aby zmniejszyć zagrożenie epidemiologiczne - przekazał prezydent Margielski.

 

Mieszkańcy mają zapewnioną wodę butelkowaną i z beczkowozów. - Obecnie na terenie miasta zapewniana jest butelkowana woda pitna. Wodę z beczkowozów można pić, ale po przegotowaniu - przekazał Margielski.

Aldona Brauła / pbi / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie