Niemcy przestały być liderem dla migrantów. Stawiają na inne kraje

Świat
Niemcy przestały być liderem dla migrantów. Stawiają na inne kraje
AP/Frank Jordans
Niemcy nie są już liderem wśród państw najczęściej wybieranych przez imigrantów

Niemcy przestały być najczęściej wybieranym przez imigrantów europejskim państwem. Po raz pierwszy od wielu lat nasi zachodni sąsiedzi stracili fotel lidera w rankingu dotyczącym liczby złożonych wniosków o azyl. Teraz przybysze - pochodzący najczęściej z Wenezueli, Afganistanu oraz Syrii - chętniej niż kiedyś wybierają dwa inne kraje Unii Europejskiej.

Berlińska gazeta "Welt am Sonntag" poinformowała, że Niemcy po raz pierwszy od lat nie są już liderem pod względem liczby wniosków o azyl złożonych przez imigrantów. Powołała się przy tym na niepublikowane wcześniej dane Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu (EUAA).

 

ZOBACZ: Chaos podczas deportacji z USA. Imigranci skarżą się na warunki podróży

 

Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej, do którego dotarli dziennikarze z RFN wynika, że Francja jest na szczycie listy państw europejskich pod względem liczby złożonych wniosków. W pierwszym kwartale tego roku złożono ich tam dokładnie 40 871. Na drugim miejscu jest Hiszpania z 39 318 wnioskami.

Fala imigracji z Wenezueli do Europy. Na czele także Afgańczycy i Syryjczycy

Niemcy, które do tej pory wiodły prym we wspomnianej klasyfikacji, straciły na popularności i obecnie zamykają podium pod kątem kierunków najatrakcyjniejszych dla imigrantów. "Liczba wniosków o udzielenie ochrony w pierwszym kwartale 2025 roku spadła o 41 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosła 37 387 wniosków" - podaje "Suddeutsche Zeitung".

 

ZOBACZ: Imigranci w Szwecji i walki gangów. "Giną niewinni ludzie"

 

Według prasy ogromny wpływ na to miał upadek reżimu Baszara al-Asada. Syryjczycy złożyli o 54 procent wniosków mniej niż w pierwszych trzech miesiącach zeszłego roku. Najmniej przybyszów postawiło na państwa prowadzące "twardą politykę migracyjną". Mowa o Węgrzech i Słowacji. O azyl w kraju rządzonym przez Viktora Orbana ubiega się 22 osób, a u południowego sąsiada Polski - 37.

 

Zgodnie z raportem większość osób chcących ochrony w UE oraz Szwajcarii i Norwegii pochodziła z Wenezueli (25 375), Afganistanu (21 524) i Syrii (15 138). W pierwszym kwartale wnioski złożyło w sumie 210 641 osób. Wśród ubiegających się są także m.in. obywatele Ukrainy, Chin, Indii, Kolumbii czy Turcji.

Artur Pokorski / wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie