Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Wzrosła liczba ofiar

Świat
Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Wzrosła liczba ofiar
PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła

Liczba ofiar trzęsienia ziemia w Mjanmie wzrosła do 3354, a rannych jest już 4,8 tys - przekazała rządząca junta. Według wstępnych szacunków ONZ przez kataklizm ucierpiało ponad trzy mln osób, jednak dane mogą być niekompletne.

Media w Mjanmie poinformowały w sobotę, że liczba ofiar wynosi już 3354 osoby, 4850 jest rannych, a 220 osób uznano za zaginione. Według szacunków ONZ w katastrofie ucierpiały nawet trzy miliony osób - większość z nich straciła domy i dorobek życia.

Trzęsienie ziemi. Wzrosła liczna ofiar 

W sobotę główny przedstawiciel ONZ ds. pomocy humanitarnej spotkał się z ofiarami katastrofy w mieście Mandalaj w środkowej Mjanmie. Urzędnik zaapelował o wspieranie poszkodowanych.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Bangkoku. "Oznaki życia" pod gruzami

 

"Zniszczenia są nieprawdopodobne. Stracone życia. Zniszczone domy. Zniszczone źródła utrzymania. Ale upór jest niesamowity. ONZ jest tutaj, aby pomóc - świat musi zjednoczyć się w obronie mieszkańców Mjanmy" - napisał Tom Fletcher w mediach społecznościowych.

 

Dostarczanie pomocy do miasta Mandalaj i jego okolic nie jest łatwe ze względu na wewnętrzny konflikt w państwie. W 2021 roku Min Aung Hlaing, głównodowodzący Sił Zbrojnych Mjanmy, dokonał udanego zamachu stanu. Mianował się premierem, a później prezydentem kraju.

 

ZOBACZ: Silne trzęsienie ziemi w Oceanii. Zagrożenie falami tsunami

 

Po trzęsieniu ziemi polityk odrzucił apele mniejszości etnicznych o zawieszenie broni w wojnie domowej, aby umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej. Zapowiedział, że armia będzie "nadal podejmować niezbędne środki na rzecz bezpieczeństwa". Działania junty jeszcze przed kataklizmem doprowadziły do ​​zniszczenia gospodarki, podstawowej infrastruktury czy też ochrony zdrowia.

 

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka poinformowało w piątek, że junta przeprowadza naloty na obszary kontrolowane przez siły opozycyjne. Obecnie badane są 53 zgłoszone ataki.

Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Żywioł uderzył w cały region

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 wystąpiło w Mjanmie 28 marca. Pojawiło się ok. 16 km na północny-zachód od miasta Sikong, krótko przed godz. 13 czasu lokalnego (7 w Polsce). Wstrząsy dotarły także do sąsiednich krajów - Chin, Indii oraz Tajlandii. W Bangkoku zginęły 22 osoby.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Mjanmie i Tajlandii. Rośnie bilans ofiar

 

Wiele krajów ruszyło z pomocą poszkodowanym. Jak poinformowała ambasada Indii w Rangunie, do Mjanmy wysłano 442 tony żywności, w tym ryż, olej, makaron i ciastka.

 

Narendra Modi - premier Indii, spotkał się w piątek z Min Aung Hlaingiem, aby ustalić wysokość pomocy. - Indie robią wszystko, co możliwe, aby pomóc naszym siostrom i braciom z Mjanmy w tym krytycznym czasie - powiedział po spotkaniu.

 

ZOBACZ: Indie zaskoczyły świat. Laser w sekundę strąca samoloty

 

Pomoc zaoferowały także Stany Zjednoczone. W piątek poinformowały, że zwiększą fundusze na pomoc dla zniszczonego państwa o 7 mln dolarów. Jak napisała na platformie X rzeczniczka Departamentu Stanu - Tammy Bruce, ze środków zostaną sfinansowane tymczasowe schrony, lekarstwa, opieka medyczna, żywność i woda pitna.

 

Sekretarz stanu Marco Rubio stwierdził z kolei, że pomoc humanitarna powinna płynąć także z innych państw i być "odpowiednio zrównoważona". - Chiny są bardzo bogatym krajem. Indie są bogatym krajem. Na świecie jest wiele innych krajów i każdy powinien się włączyć - powiedział w piątek reporterom. 

pbi / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie