Polka odpowiada za tragedię w Niemczech. Skazali ją na dożywocie

Świat
Polka odpowiada za tragedię w Niemczech. Skazali ją na dożywocie
Pixabay.com
Polka skazana na dożywocie za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Niemczech

Wyrok dożywotniego pozbawienia wolności dla Polki podtrzymał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości. Kobieta trzy lata temu spowodowała śmiertelny wypadek, a stało się to, gdy ścigała się z innym kierowcą, znacznie przekraczając dozwoloną prędkość. Tym samym doprowadziła do śmierci dwóch chłopców, którzy jechali ze swoimi rodzicami.

Do tragicznego zdarzenia doszło w lutym 2022 roku w Barsinghausen na terenie Dolnej Saksonii. Polka jechała z prędkością 180 km/h tam, gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. Chciała wyprzedzić inny pojazd, lecz jego kierowca na to nie pozwolił. Na zakręcie straciła panowanie nad samochodem i uderzyła w inne auto, którym podróżowała para i ich synowie.

 

ZOBACZ: Zachowanie Polaka wywołało alarm. Pilna interwencja niemieckiej policji

 

Rodzice przeżyli wypadek, lecz pierwszy z chłopców zginął na miejscu, a drugi trafił do szpitala, gdzie również zmarł. W sprawie kobiety przeprowadzono dwa procesy. Za pierwszym razem ona i kierowca, z którym się ścigała - Marco S. -  usłyszeli zarzut morderstwa, lecz ostatecznie zostali skazani za udział w nielegalnym wyścigu.

Polka skazana na dożywocie w Niemczech. Spowodowała śmiertelny wypadek

Wtedy to Polka usłyszała wyrok sześciu lat pozbawienia wolności, a mężczyzna - czterech. Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe po apelacji uchylił jednak tamtą decyzję sądu, ponieważ dopatrzono się błędów prawnych. Dlatego też proces został powtórzony w lipcu ubiegłego roku. Sąd w Hanowerze skazał Polkę na dożywocie, Marco S. usłyszał natomiast wyrok czterech lat więzienia.

 

ZOBACZ: Polka protestowała na uniwersytecie w Niemczech. Grozi jej deportacja

 

Pozwani złożyli apelację, ale Trybunał podtrzymał wcześniejszy wyrok. "W apelacji złożonej przez skazanych nie stwierdzono ani błędów proceduralnych, ani innych naruszeń prawa" - czytamy w uzasadnieniu. Tym samym oznacza to, że wyrok jest prawomocny

 

Zdaniem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości skazani byli świadomi ryzyka utraty życia przez osoby znajdujące się w nadjeżdżających pojazdach i świadomie je akceptowali. Jak wskazano, przesłanki morderstwa – w tym działanie z premedytacją, użycie niebezpiecznych środków oraz kierowanie się niskimi pobudkami – zostały w pełni spełnione.

Agata Sucharska / wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie