Zostało tylko kilka godzin. Dziś upływa termin rejestracji kandydatów na prezydenta

Do godziny 16 składać można podpisy poparcia kandydatów na prezydenta. Na ten moment komisja zarejestrowała 10 nazwisk. Na zatwierdzenie czekają kolejne cztery osoby. Wszystko wskazuje, że liczba startujących w wyścigu o Pałac Prezydencki będzie rekordowa.
W piątek o godz. 16 mija czas na zgłoszenie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta Polski poprzez dostarczenie co najmniej 100 tys. podpisów z poparciem.
W wykazie zgłoszonych kandydatów - opublikowanym przez PKW - widnieje obecnie 14 nazwisk. Są to osoby, które zadeklarowały, iż zebrały przynajmniej 100 tysięcy podpisów pod swoją kandydaturą.
Wybory prezydenckie. Rejestracja kandydatów w PKW zamyka się o 16
Na liście zarejestrowanych kandydatów - czyli tych, których wnioski z podpisami były poprawne - znaleźli się: Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Grzegorz Braun (europoseł, lider KKP), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Artur Bartoszewicz (ekonomista), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka) i Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy).
Na zatwierdzenie czekają kandydatury: Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie), Dawida Jackiewicza (byłego posła PiS, w latach 2015-16 ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło), Wiesława Lewickiego (działacza niemieckiej polonii) i Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski).
Komitet Macieja Maciaka (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju) został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Ostatniego możliwego dnia podpisy poparcia dla swojej kandydatury zamierza złożyć Krzysztof Stanowski.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2025. Ile kart do głosowania dostaną Polacy?
Od piątku do 15 maja (czwartek) wyborcy mają czas na składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz o zmianę miejsca głosowania.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
Wybory prezydenckie. Rekord z 1995 roku może zostać pobity
Dotychczas najwięcej kandydatów do wyboru mieli głosujący w pierwszej turze elekcji prezydenckiej z 1995 roku - zarejestrowano ich wówczas 13. Dwa tygodnie później, w "dogrywce", Aleksander Kwaśniewski pokonał Lecha Wałęsę, stając się głową państwa na 10 następnych lat.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2025. Głosowanie przez pełnomocnika, dla kogo wniosek?
Ciekawostką jest, że były to ostatnie wybory, gdy w drugiej turze nie spotkali się politycy wysunięci przez PO i PiS (partie wtedy jeszcze nieistniejące). W 2000 roku Kwaśniewski zapewnił sobie następną kadencję już w pierwszym głosowaniu.
Sprawdźmy jeszcze, ilu kandydatów spotkało się w pozostałych pierwszych turach. I tak w 1990 roku było ich sześciu, w 2000 roku - 13, w 2005 roku - 12, w 2010 roku - 10, w 2015 roku - 11, a w 2020 roku - też 11.
Przed obecnymi, zbliżającymi się wyborami Polsat, TVP oraz TVN zorganizują wspólną debatę kandydatów na prezydenta RP.
Wszystko o zbliżających się wyborach prezydenckich 2025 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.
Czytaj więcej