"Zapłacimy więcej niż Dania". J.D. Vance z ofertą dla Grenlandczyków

Świat
"Zapłacimy więcej niż Dania". J.D. Vance z ofertą dla Grenlandczyków
Wikipedia/Gage Skidmore, Wikimedia Commons
Wiceprezydent USA stwierdził, że mieszkańcy Grenlandii "chcą być niezależni od Danii"

Wiceprezydent USA J.D. Vance zadeklarował, że Biały Dom jest w stanie zapłacić mieszkańcom Grenlandii znacznie więcej, niż otrzymują obecnie od Danii. Jak przekazał, grenlandzkie władze otrzymują średnio 60 tys. dolarów na osobę rocznie. Dodał przy tym, że wszyscy Grenlandczycy "chcą być niezależni". - A potem, gdy tak się stanie, będziemy mogli porozmawiać o naszych relacjach - podkreślił.

Z kolejną propozycją do mieszkańców Grenlandii wyszedł wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance. Jak przekazał w piątkowym wywiadzie dla portalu Newsmax, Grenlandczycy mogliby otrzymać zdecydowanie więcej pieniędzy od USA, niż od Dani.

 

- Zauważyłem, że na Grenlandii dostają około 60 tys. dolarów rocznie na osobę od Danii - zaznaczył Vance.

 

Wiceprezydent powołał się na słowa prezydenta Donalda Trumpa, który wcześniej miał proponować podobne rozwiązanie, tłumacząc to kwestiami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Wiceprezydent dodał, że USA będą bronić swoich interesów na Grenlandii "bez względu na wszystko".

J.D. Vance o mieszkańcach Grenlandii. "Chcą być niezależni od Danii"

Jak stwierdził Vance, wszyscy mieszkańcy Grenlandii "chcą być niezależni od Danii". - A potem, gdy tak się stanie, będziemy mogli porozmawiać o naszych relacjach - podkreślił.

 

ZOBACZ: Bunt w szeregach Republikanów po decyzji Trumpa. Przyjęto rezolucję

 

O procesie szacowania kosztów, jakie mogłyby ponieść USA w związku z zarządzaniem Grenlandią poinformowała w środę gazeta "Washington Post". Według dziennika amerykańskie wyliczenia dotyczą m.in. wydatków na świadczenia socjalne, a jedną z opcji jest zaoferowanie przez USA rządowi Grenlandii korzystniejszej umowy niż ta, która obowiązuje dziś z Danią. - Zapłacimy więcej niż Dania - ustalono.

 

Przebywająca na Grenlandii premier Danii Mette Frederiksen skrytykowała w czwartek prezydenta Trumpa za wysuwanie roszczeń terytorialnych wobec wyspy i zaproponowała Waszyngtonowi rozmowy na temat wzmocnienia bezpieczeństwa w Arktyce.

 

 - Nie można zająć innego kraju, nawet jeśli ma się argument w postaci bezpieczeństwa międzynarodowego - zwróciła się Frederiksen po angielsku do Amerykanów podczas konferencji prasowej na pokładzie duńskiego okrętu patrolowego.

Jak mieszka się na Grenlandii? Młodzi ludzie emigrują

Grenlandia, która jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii, nie jest regionem samowystarczalnym ekonomicznie. W związku z tym władze otrzymują dotacje od rządu w Kopenhadze. Główne źródło dochodów Grenlandczyków stanowi rybołówstwo.

 

ZOBACZ: Grenlandia wybrała. Nieoczekiwany wynik wyborów na wyspie


Na Grenlandii mieszka 56 tys. osób, a wyspa boryka się z wyzwaniami demograficznymi, wielu młodych ludzi emigruje za pracą i lepszymi warunkami życia do Danii i innych krajów nordyckich. Na Grenlandii istnieje problem między innymi z dostępnością do usług medycznych i opiekuńczych, z kolei miasteczka i osady nie są połączone drogami. Transport możliwy jest tylko drogą morską, helikopterem lub małymi samolotami.

wb / Polsatnews/pap
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie