Wybory prezydenckie 2025. PKW opublikowała listę kandydatów

Polska Agata Sucharska / PAP/Polsatnews.pl
Wybory prezydenckie 2025. PKW opublikowała listę kandydatów
PKW
PKW opublikowała listę kandydatów na prezydenta

W piątek o godz. 16 minął termin zgłaszania kandydatów, którzy chcą wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich. Według danych dostępnych na stronie PKW zgłosiło się 17 kandydatów. To największa liczba chętnych na fotel prezydenta od 1995 roku.

W piątek godz. 16 minął termin zgłaszania kandydatów, którzy chcą wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich

Wybory prezydenckie. PKW publikuje listę kandydatów

W wykazie zgłoszonych kandydatów - opublikowanym przez PKW - widnieje 17 nazwisk. Są to według kolejności zgłoszeń: 

  1. Sławomir Mentzen
  2. Grzegorz Braun,
  3. Rafał Trzaskowski,
  4. Artur Bartoszewicz,
  5. Karol Nawrocki,
  6. Adrian Zanberg,
  7. Szymon Hołownia,
  8. Marek Woch,
  9. Maciek Maciak,
  10. Joanna Senyszyn,
  11. Magdalena Biejat,
  12. Marek Jakubiak,
  13. Dawid Jackiewicz,
  14. Wiesław Lewicki,
  15. Romuald Starosielec,
  16. Paweł Tanajno,
  17. Krzysztof Stanowski. 

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. 

 

Do tego czasu PKW musi jeszcze sprawdzić, czy podpisy w wymaganej liczbie zostały złożone w prawidłowy sposób. Na razie zatwierdzonych zostało 11 kandydatów

Kandydaci zgłoszeni w wyborach prezydenckich. Ile złożyli podpisów?

Jako pierwszego Komisja zarejestrowała Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji i współprzewodniczącego tej partii, będącego z zawodu ekonomistą. Mentzen poinformował, że zebrał 250 tys. podpisów z poparciem.

 

PKW zarejestrowała także kandydata Koalicji Obywatelskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pod jego kandydaturą zebrano ponad milion podpisów.

 

Na urząd prezydenta kandyduje także Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Pod poparciem dla jego kandydatury zebrano ponad 1,3 mln podpisów.

 

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia złożył w PKW 400 tysięcy podpisów poparcia.

 

ZOBACZ: Gdy Polacy ruszyli do urn, padły rekordy frekwencji. Czy wybory prezydenckie 2025 przebiją wynik?

 

W wyborach wystartuje też kandydatka Lewicy, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Pod jej kandydaturą zebrano 419 tysięcy podpisów z poparciem.

 

Zarejestrowany został też poseł kandydat partii Razem Adrian Zandberg - pod jego kandydaturą zebrano 180 tys. podpisów z poparciem.

 

O prezydenturę powalczy także była posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ekonomistka Joanna Senyszyn. Obecnie jest dziennikarką w Tygodniku "Fakty po Mitach".

 

Kolejny zarejestrowany kandydat, Artur Bartoszewicz, zebrał przy pomocy strony internetowej 160 tys. podpisów. Bartoszewicz to z wykształcenia ekonomista, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Kandydat Bezpartyjnych samorządowców, z zawodu prawnik, Marek Woch poinformował, że zebrał 100 tys. podpisów poparcia.

 

ZOBACZ: Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Wybory prezydenckie 2025 

 

Wykluczony z Konfederacji Grzegorz Braun również został zarejestrowany przez PKW w wyborach prezydenckich. Deklarowana liczba podpisów zebrana pod kandydaturą posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 170 tysięcy.

 

Komitet Macieja Maciaka (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), który również ubiega się o start w wyborach, został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Na zatwierdzenie czekają kandydatury: Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie), Dawida Jackiewicza (byłego posła PiS, w latach 2015-16 ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło), Wiesława Lewickiego (działacza niemieckiej polonii) i Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski).

 

Ostatniego możliwego dnia podpisy poparcia dla swojej kandydatury złożyli także przedsiębiorca Paweł Tanajno oraz dziennikarz Krzysztof Stanowski.

 

W poprzednich wyborach prezydenckich w roku 2020 roku PKW zarejestrowała 11 kandydatów: Andrzeja Dudę; Rafała Trzaskowskiego; Szymona Hołownię; Krzysztofa Bosaka; Władysława Kosiniaka - Kamysza; Roberta Biedronia; Józefa Żółtka; Marka Jakubiaka; Jana Tanajno; Włodzimierza Witkowksiego; Mariusza Piotrowskiego. 

Wybory prezydenckie 2025. Rekordowa liczba kandydatów 

Dotychczas najwięcej kandydatów do wyboru mieli głosujący w pierwszej turze elekcji prezydenckiej z 1995 roku - zarejestrowano ich wówczas 13. Dwa tygodnie później, w "dogrywce", Aleksander Kwaśniewski pokonał Lecha Wałęsę, stając się głową państwa na 10 następnych lat.

 

Ciekawostką jest, że były to ostatnie wybory, gdy w drugiej turze nie spotkali się politycy wysunięci przez PO i PiS (partie wtedy jeszcze nieistniejące). W 2000 roku Kwaśniewski zapewnił sobie następną kadencję już w pierwszym głosowaniu.

 

ZOBACZ: Krzysztof Stanowski złożył podpisy w PKW. "Równo cztery miliony"

 

Sprawdźmy jeszcze, ilu kandydatów spotkało się w pozostałych pierwszych turach. I tak w 1990 roku było ich sześciu, w 2000 roku - 13, w 2005 roku - 12, w 2010 roku - 10, w 2015 roku - 11, a w 2020 roku - też 11.

 

Przed obecnymi, zbliżającymi się wyborami Polsat, TVP oraz TVN zorganizują wspólną debatę kandydatów na prezydenta RP.

 

Wszystko o zbliżających się wyborach prezydenckich 2025 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie