Wybory prezydenckie 2025. PKW opublikowała listę kandydatów

W piątek o godz. 16 minął termin zgłaszania kandydatów, którzy chcą wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich. Według danych dostępnych na stronie PKW zgłosiło się 17 kandydatów. To największa liczba chętnych na fotel prezydenta od 1995 roku.
W piątek godz. 16 minął termin zgłaszania kandydatów, którzy chcą wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich.
Wybory prezydenckie. PKW publikuje listę kandydatów
W wykazie zgłoszonych kandydatów - opublikowanym przez PKW - widnieje 17 nazwisk. Są to według kolejności zgłoszeń:
- Sławomir Mentzen,
- Grzegorz Braun,
- Rafał Trzaskowski,
- Artur Bartoszewicz,
- Karol Nawrocki,
- Adrian Zanberg,
- Szymon Hołownia,
- Marek Woch,
- Maciek Maciak,
- Joanna Senyszyn,
- Magdalena Biejat,
- Marek Jakubiak,
- Dawid Jackiewicz,
- Wiesław Lewicki,
- Romuald Starosielec,
- Paweł Tanajno,
- Krzysztof Stanowski.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
Do tego czasu PKW musi jeszcze sprawdzić, czy podpisy w wymaganej liczbie zostały złożone w prawidłowy sposób. Na razie zatwierdzonych zostało 11 kandydatów.
Kandydaci zgłoszeni w wyborach prezydenckich. Ile złożyli podpisów?
Jako pierwszego Komisja zarejestrowała Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji i współprzewodniczącego tej partii, będącego z zawodu ekonomistą. Mentzen poinformował, że zebrał 250 tys. podpisów z poparciem.
PKW zarejestrowała także kandydata Koalicji Obywatelskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pod jego kandydaturą zebrano ponad milion podpisów.
Na urząd prezydenta kandyduje także Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Pod poparciem dla jego kandydatury zebrano ponad 1,3 mln podpisów.
Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia złożył w PKW 400 tysięcy podpisów poparcia.
ZOBACZ: Gdy Polacy ruszyli do urn, padły rekordy frekwencji. Czy wybory prezydenckie 2025 przebiją wynik?
W wyborach wystartuje też kandydatka Lewicy, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Pod jej kandydaturą zebrano 419 tysięcy podpisów z poparciem.
Zarejestrowany został też poseł kandydat partii Razem Adrian Zandberg - pod jego kandydaturą zebrano 180 tys. podpisów z poparciem.
O prezydenturę powalczy także była posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ekonomistka Joanna Senyszyn. Obecnie jest dziennikarką w Tygodniku "Fakty po Mitach".
Kolejny zarejestrowany kandydat, Artur Bartoszewicz, zebrał przy pomocy strony internetowej 160 tys. podpisów. Bartoszewicz to z wykształcenia ekonomista, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Kandydat Bezpartyjnych samorządowców, z zawodu prawnik, Marek Woch poinformował, że zebrał 100 tys. podpisów poparcia.
ZOBACZ: Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Wybory prezydenckie 2025
Wykluczony z Konfederacji Grzegorz Braun również został zarejestrowany przez PKW w wyborach prezydenckich. Deklarowana liczba podpisów zebrana pod kandydaturą posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 170 tysięcy.
Komitet Macieja Maciaka (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), który również ubiega się o start w wyborach, został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Na zatwierdzenie czekają kandydatury: Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie), Dawida Jackiewicza (byłego posła PiS, w latach 2015-16 ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło), Wiesława Lewickiego (działacza niemieckiej polonii) i Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski).
Ostatniego możliwego dnia podpisy poparcia dla swojej kandydatury złożyli także przedsiębiorca Paweł Tanajno oraz dziennikarz Krzysztof Stanowski.
W poprzednich wyborach prezydenckich w roku 2020 roku PKW zarejestrowała 11 kandydatów: Andrzeja Dudę; Rafała Trzaskowskiego; Szymona Hołownię; Krzysztofa Bosaka; Władysława Kosiniaka - Kamysza; Roberta Biedronia; Józefa Żółtka; Marka Jakubiaka; Jana Tanajno; Włodzimierza Witkowksiego; Mariusza Piotrowskiego.
Wybory prezydenckie 2025. Rekordowa liczba kandydatów
Dotychczas najwięcej kandydatów do wyboru mieli głosujący w pierwszej turze elekcji prezydenckiej z 1995 roku - zarejestrowano ich wówczas 13. Dwa tygodnie później, w "dogrywce", Aleksander Kwaśniewski pokonał Lecha Wałęsę, stając się głową państwa na 10 następnych lat.
Ciekawostką jest, że były to ostatnie wybory, gdy w drugiej turze nie spotkali się politycy wysunięci przez PO i PiS (partie wtedy jeszcze nieistniejące). W 2000 roku Kwaśniewski zapewnił sobie następną kadencję już w pierwszym głosowaniu.
ZOBACZ: Krzysztof Stanowski złożył podpisy w PKW. "Równo cztery miliony"
Sprawdźmy jeszcze, ilu kandydatów spotkało się w pozostałych pierwszych turach. I tak w 1990 roku było ich sześciu, w 2000 roku - 13, w 2005 roku - 12, w 2010 roku - 10, w 2015 roku - 11, a w 2020 roku - też 11.
Przed obecnymi, zbliżającymi się wyborami Polsat, TVP oraz TVN zorganizują wspólną debatę kandydatów na prezydenta RP.
Wszystko o zbliżających się wyborach prezydenckich 2025 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.
Czytaj więcej