Rewolucja w PKP Intercity. Nowe pociągi za granicę jeszcze w tym roku

Od grudnia pociągi PKP Intercity dojadą do niemieckiego Lipska, pojawi się też więcej połączeń do Berlina - potwierdził w czwartek państwowy przewoźnik. Ponadto kolejarze obiecują, że od końca obecnego roku lepiej skomunikowane z Polską będą Wiedeń, Monachium, Praga, Bratysława oraz miejscowości w Ukrainie. Pojawi się też nowy skład z Warszawy na Litwę.
Litewskie Wilno i Kowno, a także Monachium w południowych Niemczech to kierunki, jakie w ostatnich latach pojawiły się w siatce międzynarodowych połączeń PKP Intercity. Państwowy przewoźnik ma jednak plany, aby uruchamiać jeszcze więcej połączeń za granicę. Rąbka tajemnicy uchylono na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury.
ZOBACZ: Kolej zgotowała im piekło. Całymi dniami rozładowują pociągi
Jak się okazuje, od grudnia tego roku uruchomione zostaną dwa połączenia do niemieckiego Lipska - miasta, gdzie polskie pociągi pasażerskie obecnie nie docierają. Bieg jednego z nich rozpocznie się w Krakowie, a po drodze odwiedzi m.in. Wrocław. Następny będzie miał dłuższą trasę, bo jej początek przewidziano w Przemyślu. Skład pojedzie tym samym również przez Rzeszów i Tarnów.
- Będzie to ważne połączenie dla miast południowej Polski, umożliwiające dogodne przesiadki w Lipsku w kierunku Monachium, Frankfurtu czy Stuttgartu – wyliczał Marek Rudzianiec z Biura Dyrektora Rozkładów Jazdy PKP IC, cytowany przez kolejowyportal.pl.
PKP Intercity częściej pojedzie za granicę. Będą nowe pociągi z różnych miast
Również pod koniec roku przybędzie siódmy pociąg "Berlin-Warszawa Express" łączący te stolice. Wtedy też w tabeli odjazdów pojawi się nocny skład Przemyśl - Berlin, w którego ramach znajdą się również wagony z Chełma przez Warszawę oraz Łódź. - Będzie to pierwsze od wielu lat nocne połączenie z Polski do Berlina - podkreślił Rudzianiec.
ZOBACZ: Kuriozalny wypadek na przejeździe. W PKP nie dowierzają. "Mistrz kierownicy"
Wieczorami z Przemyśla, Rzeszowa i Tarnowa odjedzie ponadto nocny pociąg do Wiednia i Monachium oraz Pragi. W Krakowie jego wagony będą przyłączane do istniejącego już składu IC "Chopin", który na terenie Czech jest odpowiednio dzielony - tak, aby pasażerowie dotarli do różnych miast. PKP IC zakłada też uruchomienie dodatkowych, dziennych połączeń z Krakowa do Pragi i Wiednia.
Wrocław otrzyma pociąg do Monachium, Budapesztu i Bratysławy, a z Poznania będzie można dojechać bezpośrednio do Wiednia. Przybędzie również drugie połączenie komunikujące Warszawę z Kownem i Wilnem. PKP Intercity zakłada, iż będzie funkcjonować ono tak, jak istniejąca IC "Hańcza". Pasażerowie przesiadają się w przygranicznej Mockavie, skąd zabiera ich litewska jednostka.
Międzynarodowe pociągi pojawią się w Łodzi oraz Kaliszu
Polski przewoźnik współpracuje również z ukraińskimi kolejarzami, aby więcej pociągów za wschodnią granicę jeździło z Przemyśla oraz Chełma. Jak podkreślono na sejmowej komisji, dzięki zmianom składy międzynarodowe zaczną obsługiwać m.in. Łódź oraz Kalisz.
ZOBACZ: Skandal na dworcu Warszawa Wschodnia. W roli głównej ochroniarze
Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak objaśniał posłom, iż "założeniem jest, aby wraz z rozwojem oferty, do siatki (pociągów zagranicznych - red.) dołączały kolejne miejscowości, które przez wiele lat nie miały dostępu do połączeń międzynarodowych". - Na naszej mapie wciąż pozostaje wiele takich lokalizacji – spostrzegł członek rządu odpowiedzialny za kolej.
Czytaj więcej