Ministerstwo wprowadza zmiany. Seniorzy po 65. roku życia mogą dostać te leki za darmo

Biznes
Ministerstwo wprowadza zmiany. Seniorzy po 65. roku życia mogą dostać te leki za darmo
Pixabay
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w refundacji leków

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 kwietnia 2025 roku wprowadza nową listę leków refundowanych, rozszerzając dostępność bezpłatnych medykamentów dla seniorów. Wśród nowych pozycji znalazły się także szczepionki, które od teraz będą dostępne bez dodatkowych opłat dla osób po 65. roku życia. Jakie preparaty trafiły na listę?

Aby skorzystać z programu bezpłatnych leków, seniorzy muszą posiadać ważną receptę wystawioną przez lekarza. Następnie należy udać się z nią do apteki realizującej program refundacyjny. Lista takich placówek dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz w przychodniach.

Jakie leki seniorzy dostaną za darmo?Pixabay
Jakie leki seniorzy dostaną za darmo?

Rozszerzenie listy leków refundowanych

Rząd regularnie aktualizuje listę leków refundowanych, publikując nowe obwieszczenia co dwa miesiące. Najnowsze wprowadza szereg zmian w zakresie refundacji leków.

 

ZOBACZ: Sanatorium od ręki? Tylko dla wybranych. Reszta czeka miesiącami

 

Poniżej można znaleźć niektóre z nowych pozycji, które znalazły się na liście:

  • leki onkologiczne - wprowadzono refundację nowych terapii stosowanych w leczeniu nowotworów, takich jak innowacyjne inhibitory kinazy tyrozynowej oraz przeciwciała monoklonalne,
  • leki stosowane w chorobach autoimmunologicznych - leki biologiczne przeznaczone do leczenia schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów,
  • przeciwcukrzycowe - dodano nowoczesne terapie doustne oraz insuliny o przedłużonym działaniu, które poprawiają kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2,
  • kardiologiczne - środki stosowane w leczeniu niewydolności serca oraz nadciśnienia tętniczego, w tym leki z grupy inhibitorów SGLT2,
  • neurologiczne - nowe preparaty stosowane w terapii stwardnienia rozsianego oraz padaczki.

Pełen wykaz refundowanych leków jest dostępny na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. 

Szczepionki również za darmo. Nowe przywileje dla osób 65+

Na aktualnej liście refundacyjnej znajdują się nie tylko nowe leki, lecz także szczepionki - zarówno te już znane, jak i nowe, takie jak:

  • szczepionka przeciwko wirusowi RSV - została objęta refundacją dla kobiet w ciąży oraz seniorów powyżej 60. roku życia,
  • przeciwko półpaścowi (Shingrix) - dla osób powyżej 18. roku życia z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na półpasiec, takich jak pacjenci z przewlekłymi chorobami serca, płuc, cukrzycą czy obniżoną odpornością.

ZOBACZ: Nowe badania. Wskazano grupę seniorów, w której ryzyko demencji gwałtownie rośnie

 

Wprowadzenie tych zmian ma na celu zwiększenie dostępności do profilaktyki chorób zakaźnych dla szerokiego grona pacjentów, zwłaszcza tych z grup podwyższonego ryzyka i seniorów powyżej 65. roku życia.

Wydatki na darmowe leki rosną

Choć Ministerstwo Zdrowia nie podało dokładnej kwoty przeznaczonej na rozszerzenie listy leków refundowanych dla seniorów, w poprzednich latach wydatki na ten program były znaczne. 

 

W 2023 roku przez pierwsze cztery miesiące refundacja bezpłatnych leków kosztowała ok. 550 mln zł. W całym 2025 r. przewidywano wydatki na poziomie około 2,8 mld zł. W związku z rozszerzeniem programu o dodatkowe leki i szczepionki można oczekiwać, że nakłady finansowe na ten cel wzrosną.

 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie