Ruch w sprawie Romanowskiego. Co oznacza Europejski Nakaz Dochodzeniowy?

Polska
Ruch w sprawie Romanowskiego. Co oznacza Europejski Nakaz Dochodzeniowy?
Polsat News
Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec Marcina Romanowskiego

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec polityka PiS Marcina Romanowskiego. Polscy śledczy zwrócili się do prokuratury w Budapeszcie o pomoc w przeprowadzeniu dowodu, który znajduje się na terytorium Węgier. - Chodzi o współpracę między państwami Unii Europejskiej - wyjaśniła prok. Anna Adamiak w Polsat News. Jak dodała, Warszawa czeka teraz na odpowiedź.

Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) to instrument współpracy międzynarodowej w sprawach karnych stosowany między państwami Unii Europejskiej. Jest to orzeczenie wydane przez sąd lub prokuraturę jednego państwa członkowskiego UE w celu przeprowadzenia w innym państwie członkowskim czynności procesowych na potrzeby uzyskania dowodu w sprawach karnych.

 

- W tym przypadku ta współpraca ma polegać na uzyskaniu lub przeprowadzeniu dowodu, który znajduje się na obszarze państwa członkowskiego np. dla polskiego postępowania - tłumaczyła w Polsat News rzecznika Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.

 

ZOBACZ: Interpol zwrócił się do prokuratury. Chodzi o sprawę Romanowskiego

 

Wyjaśniła, że prokurator, który prowadzi sprawę Funduszu Sprawiedliwości, w której Marcin Romanowski ma status podejrzanego, uznał, iż "należy zwrócić się do węgierskiej prokuratury o przeprowadzenie dowodu i uzyskanie informacji, które znajdują się na terytorium Węgier".

Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec Romanowskiego. Co oznacza decyzja?

- Polski prokurator nie ma jurysdykcji, żeby tam o taką informację się zwrócił lub sam taki dowód na terytorium innego państwa członkowskiego przeprowadził - podkreśliła Adamiak. - Czekamy na stanowisko Węgier, ale przede wszystkim na realizację Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego - dodała.

 

Pytana, na ile Budapeszt jest zobligowany do działania, prokurator oznajmiła, że Węgry implementowały decyzję ramową UE w sprawie END, czyli wprowadziły ją do wewnętrznego porządku prawnego. - To oznacza, że są zobowiązane do respektowania tej formy współpracy, a więc podjęcia działań w celu wykonania Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego - tłumaczyła.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia skomentował ruch prezydenta. "Wstyd"

 

- To w jakiej to pozostaje relacji do statusu, jaki uzyskał Marcin R. na terytorium Węgier, to już będzie decyzja prokuratora, który ten Europejski Nakaz Dochodzeniowy będzie wykonywał - mówiła Adamiak.

 

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości oraz poseł PiS, jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz manipulowanie konkursami na środki z tego funduszu.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech

Na początku grudnia 2024 roku sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec polityka. Ponieważ służby nie mogły go odnaleźć, wydano za nim list gończy, a później również Europejski Nakaz Aresztowania. Wówczas okazało się, że Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech. Romanowski i politycy PiS uważają, że śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości jest "zemstą polityczną przy użyciu prokuratury".

 

WIDEO: Nowy ruch śledczych ws. Romanowskiego. Zwrócili się do Budapesztu

 

W drugiej połowie marca szef Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar ocenił, że mamy do czynienia z obstrukcją w wykonywaniu ENA przez Węgry. Dlatego - jak wówczas dodał - Polska będzie wykorzystywać wszystkie środki prawne i polityczne na szczeblu unijnym. 

 

ZOBACZ: Mniej religii w szkołach. Kościół odpowiada resortowi edukacji nowym modelem katechezy

 

Pierwotnie prokuratura przedstawiła Romanowskiemu 11 zarzutów. W tej sprawie Sejm 12 lipca (a 2 października 2024 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, którego poseł PiS jest jednym z delegatów) wyraził zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej i jego areszt. W marcu tego roku prokuratura zwróciła się z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu byłemu wiceszefowi MS - było to konieczne ze względu na nowe osiem zarzutów, które prokuratura chce postawić Romanowskiemu. W związku z tym w lutym Sejm ponownie uchylił Romanowskiemu immunitet.

Węgry zmieniają przepisy. W tle sprawa Romanowskiego

W połowie marca węgierski parlament wprowadził poprawki dotyczące współpracy w sprawach karnych z państwami członkowskimi UE.

 

Tygodnik "HVG" ocenił, że parlament przegłosował nowe przepisy prawne, aby chronić byłego polskiego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który w grudniu otrzymał na Węgrzech azyl, przed wydaniem go stronie polskiej.

 

Nowe przepisy dają prokuratorowi generalnemu możliwość odwołania od ewentualnej decyzji sądu o przekazaniu Romanowskiego stronie polskiej. Kuria, węgierski sąd najwyższy, mógłby uchylić decyzję sądu niższej instancji o przekazaniu poszukiwanego w Polsce polityka.

Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie