Skarbówka wezwie Polaków. Chodzi o często popełniany błąd przy rozliczeniu podatku

Złożenie deklaracji podatkowych to obowiązek milionów Polaków. Rozliczając się z fiskusem, należy pamiętać o należytej staranności. W przeciwnym razie łatwo popełnić formalne błędy. Choć zwykle są one drobne, ich konsekwencje bywają nieprzyjemne. W skrajnych przypadkach trzeba będzie ponieść finansową odpowiedzialność.
Od 15 lutego można składać PIT-y za 2024 rok. Wiele osób ma ten obowiązek już za sobą, a na ich konta wpłynęły zwroty podatków. Ci, którzy tego jeszcze nie zrobili, mają czas do 30 kwietnia. Przed rozliczeniem powinni zwrócić uwagę na poprawność wypełnianych formularzy.
ZOBACZ: Dodatkowe pieniądze z ZUS po ukończeniu 60. roku życia. Komu przysługują?
PIT za 2024 rok. Ten błąd formalny może opóźnić zwrot podatku
Złożenie deklaracji na nieaktualnym formularzu to jeden z częstszych błędów popełnianych podczas rozliczania podatku dochodowego. Choć różnice między kolejnymi wersjami PIT bywają niewielkie, mają istotne znaczenie z perspektywy administracyjnej.
Dla formularza PIT-37 obowiązującą wersją dla rozliczeń za 2023 i 2024 rok jest druk oznaczony numerem 30. W poprzednich latach stosowano wersję 29 (2022) i 28 (2021). Wypełnienie deklaracji na nieaktualnym formularzu, np. pobranym z dysku komputera, może skutkować jej odrzuceniem przez system.
ZOBACZ: Rachunki za prąd mogą być niższe. ZUS dopłaca do energii bez względu na zarobki
W przypadku wykrycia nieprawidłowości urząd skarbowy może:
- wezwać podatnika do złożenia korekty, co opóźni zwrot nadpłaty,
- odrzucić deklarację elektroniczną bez automatycznego powiadomienia – podatnik może wtedy zorientować się o problemie dopiero po
- przekroczeniu terminu zwrotu,
- potraktować sytuację jako niezłożenie deklaracji w terminie, co może skutkować naliczeniem odsetek za zwłokę.
ZOBACZ: Nie przelew, nie koperta. Seniorzy dostaną 2150 zł w nietypowej formie
Aby uniknąć błędów, warto korzystać wyłącznie z aktualnych formularzy udostępnianych na stronie podatki.gov.pl lub za pośrednictwem systemów e-deklaracji.
Deklaracje przez internet. Szybszy zwrot podatku
Do innych częstych błędów zalicza się także:
- wpisanie nieprawidłowych danych osobowych,
- skorzystanie z nieprzysługujących ulg,
- złożenie niewłaściwego formularza (np. PIT-36 zamiast PIT-37).
Warto przypomnieć, że deklaracje można wysyłać online lub w formie papierowej. W tym pierwszym przypadku ryzyko błędów jest mniejsze, ponieważ oficjalne serwisy internetowe udostępniają wyłącznie aktualne formularze.
ZOBACZ: Kontrolerzy pukają do drzwi w konkretnych godzinach. Chodzi o abonament RTV
Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego rozliczyło się już ponad pięć milionów obywateli. Wypełnienie obowiązku przez internet jest wygodniejsze i umożliwia szybszy zwrot podatku, zazwyczaj w ciągu 45 dni od złożenia zeznania.
Osoby korzystające z tradycyjnej formy mogą złożyć PIT m.in. w dowolnym urzędzie skarbowym lub przez Pocztę Polską. Muszą jednak liczyć się z dłuższym oczekiwaniem, ponieważ przelewy trafią do nich w ciągu trzech miesięcy od doręczenia deklaracji.
Czytaj więcej