Ziobro odpowiedzialny za aferę Funduszu Sprawiedliwości? Polacy odpowiedzieli

Ponad połowa Polaków uważa, że były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest odpowiedzialny za nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości - wynika z nowego sondażu. W poniedziałek sąd zajmie się wnioskiem o areszt dla polityka, który kilkukrotnie nie stawił się przed sejmową komisją ds. Pegasusa. System ten miał być finansowany w ramach Funduszu.
"Czy były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ponosi odpowiedzialność za wskazywane przez prokuraturę nieprawidłowości z przyznawaniem wielomilionowych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości za rządów PiS?" - takie pytanie respondentom zadano w sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET.
Ziobro odpowiedzialny za aferę Funduszu Sprawiedliwości? Nowy sondaż
Okazuje się, że z takim stwierdzeniem zgadza się ponad połowa ankietowanych (55,4 proc.). Przeciwnego zdania jest prawie co trzeci Polak (32,3 proc.).
Odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" udzieliło 37,4 proc. respondentów, a "raczej się zgadzam" - 18 proc. Opcję "raczej się nie zgadzam" wybrało 15,2 proc., natomiast z postawioną tezą "zdecydowanie się nie zgadza" 17,1 proc. ankietowanych.
ZOBACZ: Areszt dla Dariusza Mateckiego. Jest decyzja sądu
Zdania na ten temat nie ma 12,2 proc. badanych.
Najbardziej co do odpowiedzialności Ziobry są przekonani zwolennicy koalicji rządzącej (93 proc.). W przypadku elektoratu pozostałych partii głosy rozkładają się po równo między przeciwników i niezdecydowanych.
Afera Funduszu Sprawiedliwości. Sąd zdecyduje w sprawie aresztu dla Ziobry
Zbigniew Ziobro kilkukrotnie nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa - sytemu, który miał być zakupiony w ramach funduszu. W związku z tym komisja skierowała wniosek o jego aresztowanie.
Wnioskiem o zastosowanie wobec posła kary porządkowej Sąd Okręgowy w Warszawie zajmie się w poniedziałek o godzinie 12. Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka informowała, że na posiedzeniu zjawi się przedstawiciel komisji. Nie sprecyzowała jednak, kto nim będzie.
ZOBACZ: Pojawią się zarzuty ws. Pegasusa? Jacek Karnowski wymienia nazwiska
- Posiedzenie odbędzie się z udziałem przedstawiciela komisji śledczej, jeśli przyjdzie, oraz pana Ziobry z pełnomocnikiem, jeśli przyjdą. Natomiast posiedzenie będzie bez udziału publiczności, której udział nie jest przewidywany - mówiła rzeczniczka warszawskiego SO sędzia Anna Ptaszek.
Decyzję ws. ewentualnego aresztu - jak już wcześniej informowały media - podejmie wylosowany do tej sprawy sędzia Tomasz Grochowicz.
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Zatrzymania polityków PiS
Afera Funduszu Sprawiedliwości dotyczy nieprawidłowości w zarządzaniu środkami przeznaczonymi na pomoc ofiarom przestępstw oraz działania postpenitencjarne. Śledztwo, prowadzone od lutego 2024 roku przez Prokuraturę Krajową, ujawniło przypadki przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości.
Efektem rocznej pracy śledczych jest przedstawienie 24 osobom zarzutów popełnienia łącznie 64 przestępstw, uzyskanie zgody Sejmu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej dwóch posłów PiS - Michała Wosia i Marcina Romanowskiego, oraz dokonanie zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych i podmiotów zobowiązanych na łączną kwotę ok. 2,2 miliona złotych.
ZOBACZ: Adam Bodnar odpiera zarzuty Zbigniewa Ziobry. "Nie wiem, jak miałbym to zrobić"
W związku ze sprawą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości zatrzymano również posła PiS, Dariusza Mateckiego, który zrzekł się immunitetu. Politykowi postawiono sześć zarzutów zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności. Matecki złożył wyjaśnienia, nie przyznał się do winy.
Czytaj więcej