Dania się zbroi. Rząd zapowiedział "natychmiastowe zakupy"

Rząd Danii zapowiedział "natychmiastowy" zakup sprzętu do monitorowania podmorskiej infrastruktury krytycznej. Zaledwie dzień wcześniej ogłoszono nabycie kilkuset min morskich. Działania duńskich władz nastąpiły po niedawnych oskarżeniach wiceprezydenta USA J.D. Vance o zaniedbywanie inwestycji obronnych na położonej strategicznie Grenlandii.
Ministerstwo Obrony w Kopenhadze poinformowało, że zdecydowano również o rozpoczęciu programu rozwijania technologii dronów. W tym tygodniu szef resortu Troels Lund Poulsen na lotnisku w Odense na wyspie Fionia zainaugurował działalność wojskowego centrum obiektów bezzałogowych.
Port lotniczy w Odense powstał z myślą o uruchomieniu połączeń cywilnych. Gdy okazało się to nieopłacalne, stał się jednym z największych w Europie terenów do testowania różnego rodzaju dronów i urządzeń kosmicznych.
Dania się zbroi. Stawia na okręty, statki i fregaty
Ponadto resort obrony Danii planuje zakup 21 okrętów patrolowych dla marynarki wojennej oraz cztery specjalistyczne statki służące do ochrony środowiska.
Decyzja o budowie nowych fregat ma zostać ogłoszona po zatwierdzeniu przez państwa NATO nowego planu obronnego. Jest to spodziewane na czerwcowym szczycie Sojuszu w Hadze.
ZOBACZ: "Na sto procent". Donald Trump nie ma wątpliwości ws. Grenlandii
Dania, której wody terytorialne obejmują cieśniny łączące Morze Bałtyckie z Morzem Północnym, ma strategiczne położenie. Nowoczesne miny morskie są bezpieczne dla żeglugi, aktywuje się je w przypadku wpłynięcia okrętu wroga. Rząd w Kopenhadze odpowiada również za bezpieczeństwo na Oceanie Atlantyckim i w części Arktyki ze względu na duńskie terytoria zależne: Wyspy Owcze i Grenlandia.
Wizyta J.D. Vance'a na Grenlandii
W piątek wizytę w amerykańskiej bazie sił kosmicznych Pituffik na Grenlandii złożył wiceprezydent USA J.D. Vance. Współpracownik Donalda Trumpa skrytykował władze Danii za rzekome zaniedbywanie inwestycji obronnych na wyspie, a także zaproponował objęcie jej parasolem ochronnym w miejsce Danii.
ZOBACZ: J. D. Vance odwiedził Grenlandię. Polak z wyspy: Siedzimy jak na szpilkach
Duńska premier Mette Frederiksen uznała te oskarżenia za niesprawiedliwe, przypominając, że Dania jest wiernym sojusznikiem USA w NATO. W połowie lutego rząd Danii poinformował o przeznaczeniu dodatkowych 50 mld koron (6,7 mld euro) w latach 2025-26 na przyspieszenie inwestycji w obronność. Oznacza to, że Kopenhaga będzie wydawać na cele wojskowe więcej niż 3 proc. PKB.
Trump o przejęciu Grenlandii: Na sto procent
Z kolei Donald Trump w najnowszym wywiadzie dla stacji NBC News oświadczył, że Stany Zjednoczone są zdeterminowane przejąć Grenlandię.
Trump stwierdził, że pod uwagę są brane "wszystkie opcje" przejęcia wyspy, która pozostaje autonomicznym terytorium zależnym Danii.
ZOBACZ: Plan przejęcia Grenlandii? Wiceprezydent USA nakreślił scenariusz
- Zdobędziemy Grenlandię. Tak, na sto procent - podkreślił w wywiadzie.
- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że moglibyśmy to zrobić bez użycia siły militarnej - wskazał w rozmowie. Jednocześnie dodał, że "niczego nie wyklucza".
Czytaj więcej