Zaginęła Anżelika Mielnikawa. W akcję włączyły się polskie służby

Mieszkała w Warszawie, a teraz jej współpracownicy z białoruskiej opozycji nie wiedzą, gdzie jest. Mowa o Anżelice Mielnikawej, szefowej Rady Koordynacyjnej Białorusi, która walczy z reżimem Alaksandra Łukaszenki. "Polskie służby będą wspierać działania służb innych państw oraz Rady" - zapewnił Jacek Dobrzyński, rzecznik naszego MSWiA.
W piątek białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" poinformowało, że 25 marca - czyli we wtorek - zaginęła Anżelika Mielnikawa. Jak dodano, informacja o tym została podana dopiero teraz, ponieważ poprosiły o to służby.
Zniknięcie mieszkającej w Warszawie przewodniczącej Rady Koordynacyjnej Białorusi oraz jej dwóch córek w wieku 6 i 12 lat zgłosił białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.
Zaginęła Anżelika Mielnikawa. Komunikat MSWiA
W sobotę rano informacje w sprawie zaginięcia Mielnikawej przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji. "Polskie służby odebrały informację, że przedstawiciele Rady Koordynacyjnej Białorusi od kilku dni nie mają kontaktu z przewodniczącą rady Anżeliką Mielnikawą" - napisał w sieci.
ZOBACZ: Tak Rosja chce wpłynąć na wybory w Polsce. Pomaga jej Białoruś
Jak dodał, "według wiedzy polskich i partnerskich służb ta osoba przebywała od wielu tygodni poza Polską". "Polskie służby będą wspierać działania służb innych państw oraz Rady Koordynacyjnej Białorusi w celu ustalenia miejsca pobytu pani Mielnikawej" - zapewnił Dobrzyński.
Anżelika Mielnikawa. Gdzie jest białoruska opozycjonistka?
Anżelika Mielnikawa wyjechała z Białorusi po tym, gdy w 2020 roku była dwukrotnie zatrzymywana podczas protestów w tym kraju. Wybuchły one po wyborach prezydenckich sfałszowanych przez Alaksandra Łukaszenkę.
Przewodnicząca Rady Koordynacyjnej Białorusi współpracuje z Pawłem Łatuszką w kierowanym przez niego Narodowym Zarządzie Antykryzysowym. Według Rady Koordynacyjnej przedstawiciele demokratycznych sił Białorusi pozostają priorytetowym celem służb specjalnych reżimów Białorusi i Rosji.
Czytaj więcej