Szef CIA o Ukraińcach: Jeśli będzie trzeba, będą walczyć gołymi rękami

- Jestem przekonany, że (Ukraińcy) będą walczyć gołymi rękami, jeśli będą musieli - ocenił John Ratcliffe. Według szefa CIA tamtejsza armia nie spocznie dopóki nie zostaną osiągnięte "akceptowalne warunki" dla zawarcia trwałego pokoju. Zapewnił jednocześnie, że Donald Trump wie, jak niebezpieczny jest scenariusz, w którym to Rosja wygrywa wojnę.
Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) John Ratcliffe podczas przesłuchania w Senacie USA powiedział, że jest przekonany, iż Ukraińcy będą walczyć do samego końca, nawet gdyby mieli to robić "gołymi rękami".
- Jeśli chodzi o ukraiński opór, naród ukraiński i ukraińskie wojsko są niedoceniane od kilku lat - stwierdził.
- Jestem przekonany, na podstawie moich przemyśleń i obserwacji z perspektywy wywiadowczej, że będą walczyć gołymi rękami, jeśli będą musieli, jeśli nie będą mieli warunków, które byłyby akceptowalne dla zawarcia trwałego pokoju - ocenił, cytowany przez ukraińskie media.
Rozmowy o pokoju w Ukrainie. Szef CIA zapewnił o dobrych intencjach Trumpa
Oświadczenie wydano w kontekście trwających działań prezydenta USA Donalda Trumpa mających na celu wynegocjowanie zawieszenia broni, a finalnie trwałego porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją.
ZOBACZ: Rosja i Ukraina zawieszają broń na Morzu Czarnym. USA potwierdzają
Ratcliffe przekonywał, że Donald Trump dąży do zakończenia wojny na warunkach, które zapewnią trwały pokój. Dodał, że CIA podjęła kroki w celu wsparcia wysiłków dyplomatycznych prezydenta USA.
Szef CIA zapewnił także, że Trump rozumie niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zwycięstwo Rosji w toczącej się wojnie. Podkreślił, że jeżeli negocjacje pokojowe okażą się "udane", to najpewniej żadna ze stron konfliktu "nie osiągnie swoich najważniejszych celów".
Rozmowy w Rijadzie. Negocjacje pokojowe ws. wojny w Ukrainie
Po ostatnich rozmowach telefonicznych Donald Trumpa z Władimirem Putinem i Wołodymyerm Zełenskim ustalono, że zarówno Moskwa jak i Kijów wstrzymają swój ostrzał na infrastrukturę energetyczną przeciwnika na okres 30 dni.
Z kolei w czasie trwania rozmów w Rijadzie przedstawiciele Ukrainy i Rosji omówili kwestie zawieszenia broni na Morzu Czarnym. Ostatecznie Rosja i Ukraina zgodziły się zapewnić bezpieczną żeglugę i powstrzymać się od użycia siły na tym akwenie.