Czy wybory prezydenckie to sprawiedliwy wybór? Zasady ordynacji wyborczej

Polska
Czy wybory prezydenckie to sprawiedliwy wybór? Zasady ordynacji wyborczej
iStock

Czy wybory prezydenckie w Polsce są w pełni sprawiedliwe? Wielu wyborców nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny wpływ na wynik ma sama ordynacja wyborcza. To ona decyduje o tym, kto może startować, jak liczone są głosy i kiedy dochodzi do drugiej tury. Zasady te mogą zmienić wszystko.

Ordynacja wyborcza to zbiór przepisów określających sposób przeprowadzania wyborów. W Polsce czuwa nad nią Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) oraz Kodeks wyborczy, który reguluje szczegółowe zasady głosowania, takie jak: 

  • tworzenie i działalność komitetów wyborczych
  • zgłaszanie kandydatów
  • finansowanie, prowadzenia oraz rozliczenie kampanii wyborczych
  • powoływanie i działalność komisji wyborczych bądź innych organów przeprowadzających lub nadzorujących wybory,
    oraz sposobu przeliczania głosów na mandaty, co ma szczególne znaczenie w wyborach parlamentarnych.

Zmiany w ordynacji mogą wprowadzać posłowie poprzez nowelizacje ustaw, a każda korekta ma konsekwencje dla kształtu demokracji w kraju.

 

W przypadku wyborów prezydenckich w Polsce obowiązuje system większościowy - oznacza to, że wygrywa kandydat, który zdobędzie ponad 50 proc. ważnych głosów.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2025. Kto będzie mógł zagłosować?

 

Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie tego wyniku w pierwszej turze, odbywa się druga tura z udziałem dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami.

Jak liczone są głosy i dlaczego to ma znaczenie?

System liczenia głosów ma ogromne znaczenie dla wyniku wyborów. W Polsce obowiązuje system większości absolutnej, co oznacza, że prezydentem zostaje osoba, która zdobędzie ponad połowę ważnych głosów.

 

Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie osiągnie tego wyniku, organizowana jest druga tura - dogrywka pomiędzy dwoma kandydatami z najlepszymi rezultatami. W drugiej turze zwycięża ten, kto uzyska większe poparcie.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2025. Ile kart do głosowania dostaną Polacy?

 

Taki system bardzo wyraźnie wpływa na wynik wyborów. Zwłaszcza, jeśli w pierwszej turze głosy wyborców są mocno rozproszone między kilku kandydatów. To w drugiej turze mogą decydować wyborcy, którzy w pierwszym głosowaniu poparli zupełnie innych kandydatów. 

 

Ordynacja większościowa, obowiązująca w Polsce, ma swoje zalety i wady. Jej głównym atutem jest klarowność - prezydent musi zdobyć wyraźne poparcie społeczne, a druga tura pozwala wyborcom dokonać ostatecznego wyboru spośród dwóch najmocniejszych kandydatów.

Jak wygląda to w innych krajach?

System wyborczy różni się w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych prezydent nie jest wybierany w wyborach powszechnych, lecz przez kolegium elektorów. To oznacza, że teoretycznie można wygrać wybory prezydenckie, uzyskując mniejszą liczbę głosów od rywala (jak miało to miejsce w 2016 roku).


Z kolei we Francji obowiązuje podobny system do polskiego, czyli wybory dwuturowe, ale z nieco innymi zasadami dotyczącymi kampanii i finansowania.

 

ZOBACZ: Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Wybory rządzą się surowymi regułami  

Czy ordynacja wyborcza może się zmienić?

Zmiany w ordynacji wyborczej są możliwe, ale wymagają decyzji parlamentu. Pojawiały się już różne propozycje reformy systemu wyborczego w Polsce, w tym:

  • wprowadzenie głosowania preferencyjnego, gdzie wyborcy mogliby wskazywać więcej niż jednego kandydata w kolejności preferencji,
  • obniżenie progu zwycięstwa w pierwszej turze,
  • ułatwienia dla kandydatów niezależnych w zbieraniu podpisów poparcia.

Na razie jednak nie ma konkretnych planów dotyczących zmiany zasad wyborów prezydenckich. Te, które mają odbyć się w tym roku, będą przeprowadzone zgodnie z aktualnie obowiązującą ordynacją.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie