Jest nowy metropolita poznański. Papież Franciszek podjął decyzję

Polska
Jest nowy metropolita poznański. Papież Franciszek podjął decyzję
Archidiecezja Poznańska/Facebook
Biskup Zbigniew Zieliński nowym metropolitą poznańskim

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Nowym metropolitą poznańskim mianowany został dotychczasowy biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

"Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z posługi arcybiskupa metropolity poznańskiego. Mianował arcybiskupem metropolitą poznańskim dotychczasowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego" - powiadomił Nuncjusz Apostolski Antonio Guido Filipazzi.

 

Jak czytamy w komunikacie papież Franciszek mianował abp. Stanisława Gądeckiego administratorem apostolskim Archidiecezji Poznańskiej do czasu kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa.

Stanisław Gądecki złożył rezygnację. Jest nowy metropolita poznański

W październiku 2024 roku abp Stanisław Gądecki skończył 75 lat. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka metropolita poznański miał piastować urząd do czasu nominowania następcy. W związku ze swoim wiekiem hierarcha był zobligowany do złożenia rezygnacji.

 

Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie 19 października 1949 roku. W latach 1967-1973 studiował filozofię i teologię w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 roku z rąk księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie.

 

ZOBACZ: Komunikat ws. zdrowia papieża. Franciszek oczekuje na spotkanie z ważnym gościem

 

25 marca 1992 roku Gądecki został konsekrowany na biskupa w katedrze gnieźnieńskiej przez ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Biskup Gądecki otrzymał stolicę tytularną Rubiconu. Po konsekrowaniu przez 10 lat pełnił posługę biskupa pomocniczego w archidiecezji gnieźnieńskiej. 28 marca 2002 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim.

 

Od 2004 roku Gądecki był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 do marca 2024 roku był przewodniczącym tego gremium.

Kim jest nowy metropolita poznański biskup Zbigniew Zieliński?

Zbigniew Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 roku w Gdańsku. W 1985 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. 18 maja 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie w konkatedralnej bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk biskupa Tadeusza Gocłowskiego.

 

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w Gdańsku, dalej jako proboszcz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie, potem - w parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie, a następnie - konkatedralnej bazylice Mariackiej i parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

 

ZOBACZ: Co z rezygnacją papieża Franciszka? Kardynał mówi jasno

 

Zieliński święcenia biskupie otrzymał 24 października 2015 roku w bazylice archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie. Udzielił mu ich arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

 

W 2022 roku papież Franciszek przeniósł Zielińskiego na urząd biskupa koadiutora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W 2023 roku, po przyjęciu przez papieża rezygnacji biskupa Edwarda Dajczaka, objął kanonicznie urząd biskupa diecezjalnego.

 

Zieliński zasiada w Konferencji Episkopatu Polski. Jest sekretarzem rady ds. społecznych, a także członkiem komisji charytatywnej oraz komisji rewizyjnej KEP.

Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie