Fatalna pomyłka na ćwiczeniach. Bomby spadły na cywilów

Osiem osób zostało rannych w czwartek po tym, jak seria bomb "nieprawidłowo" zrzuconych przez myśliwiec spadły na zabudowania cywilne oddalone od 40 kilometrów. Samolot brał udział we wspólnych manewrach wojsk USA i Korei Płd. z użyciem ostrej amunicji.
Do incydentu doszło około godziny 10:04 czasu lokalnego (2:04 w Polsce - red.) w mieście Pocheon, niedaleko granicy z Koreą Północną. Z samolotu KF-16 Sił Powietrznych zrzucono osiem bomb MK-82 o masie 227 kg każda. Bomby te są wykorzystywane do niszczenia budynków i mostów, a promień rażenia jednego pocisku wynosi blisko 100 metrów.
Korea Południowa. Bomby spadły na obiekty cywilne
Bomby spadły na tereny cywilne, poza obszarem manewrów wojskowych. Jak przekazuje BBC, pociski były przeznaczone do ćwiczeń, wobec czego nie wszystkie wybuchły.
ZOBACZ: Donald Trump zwrócił się do Hamasu. Wydał "ostatnie ostrzeżenie"
W wyniku incydentu rannych zostało 15 osób, a 10 przewieziono do szpitala. Dwóch mężczyzn odniosło cięższe obrażenia - jeden z nich miał poranioną twarz i złamany barku, a drugiemu odłamki pocisku wbiły się w szyję.
Służby ratunkowe nie wykluczają, że liczba poszkodowanych wzrośnie, ponieważ zgłasza się coraz więcej osób z różnymi objawami. Uszkodzeniu uległo także kilka budynków m.in. domy mieszkalne, magazyn oraz kościół.
Półwysep Koreański. Waszyngton i Seul na wspólnych ćwiczeniach
Władze zamknęły tereny ćwiczeń i miejsce zrzutu bomb. Ewakuowano mieszkańców, aby usunąć wszelkie pozostałe niewybuchy. Na miejscu jest policja i służby wojskowe, które mają wyjaśnić, jak doszło do tego incydentu. Siły Powietrzne wydało oświadczenie, w którym przeprosiły rannych cywilów.
"Przepraszamy za szkody spowodowane wypadkiem z nietypowym zrzutem (bomb) i życzymy rannym szybkiego powrotu do zdrowia" - poinformowały Siły Powietrzne w oświadczeniu.
ZOBACZ: Wstrzymane dostawy sprzętu dla Ukrainy. Ekspert o czarnym scenariuszu
Ćwiczenia prowadzono przez Centrum Szkolenia Naukowo-Technicznego Seungjin w Pocheon. Odbyły się z użyciem ostrej amunicji i wzięły w nich udział takie jednostki jak: F-35A, F-15K, KF-16 i FA-50. Kolejne manewry będą odbywać się regularnie do 20 marca. Na ten rok zaplanowano łącznie 70 sesji wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei, które mają być odpowiedzią na eskalacje napięcia prezz Pjongjang.