Seniorzy dostaną więcej darmowych leków, ale pod jednym warunkiem

Porady
Seniorzy dostaną więcej darmowych leków, ale pod jednym warunkiem
iStock
Nowe zasady refundacji leków

Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące darmowych leków dla seniorów i osób niepełnoletnich. Choć wprowadzono znaczące ułatwienia, nie oznaczają one nieograniczonego dostępu do wszystkich lekarstw. Poza odpowiednim wiekiem należy też spełniać inne warunki. O czym trzeba pamiętać przed udaniem się do apteki?

W połowie lutego weszła w życie nowelizacja ustawy regulującej dostępność darmowych leków. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, recepty mogą wystawiać wszystkie osoby uprawnione do wykonywania zawodów medycznych, czyli:

  • lekarze,
  • lekarze dentyści,
  • pielęgniarki,
  • felczerzy i starsi felczerzy,
  • farmaceuci.
Kto może otrzymać kompletną refundację leków?iStock
Kto może otrzymać kompletną refundację leków?

 

Dotyczy to zarówno specjalistów mających kontrakt z NFZ, jak i prowadzących prywatną praktykę. Dzięki temu więcej pacjentów może skorzystać z tego rozwiązania. Przepisy obejmują osoby poniżej 18. roku życia oraz seniorów powyżej 65. roku życia.

Bezpłatne leki dla seniorów. Są warunki

Aby móc otrzymać bezpłatne lekarstwo, należy spełnić wszystkie kryteria, które zostały przedstawione w komunikacie wydanym przez Ministra Zdrowia:

  • przede wszystkim należy mieć prawo do korzystania ze zdrowotnych świadczeń gwarantowanych,
  • następnie konieczne jest zdiagnozowanie schorzenia, które jest aktualnie objęte refundacją,
  • trzecim warunkiem jest zweryfikowanie, czy przepisany środek znajduje się w wykazie bezpłatnych leków,
  • na koniec sprawdza się, czy pacjent jest w przewidzianym ustawowo wieku.

Co to oznacza w praktyce? Przyjmijmy, że dany lek refundowany dotyczy diabetyków. Jeśli osoba 65+ lub 18- cierpi na przykład na insulinooporność, a nie ma zdiagnozowanej cukrzycy, będzie zmuszona zapłacić za potrzebny mu preparat.

 

ZOBACZ: Darmowe badania dla seniorów. Na co można dostać skierowanie?

 

Należy pamiętać, że potencjalny beneficjent musi mieć wymaganą liczbę lat zarówno w dniu wystawienia, jak i realizacji recepty. Jeśli wszystko się zgadza, na dokumencie od lekarza dodawany jest odpowiedni kod ("DZ" u niepełnoletnich, "S" u seniorów) i można udać się do apteki.

Refundowane lekarstwa. Ponad 3,5 tysiąca środków

Istnieją dwa wykazy refundowanych medykamentów. Ten dotyczący seniorów, ma oznaczenie D2 i zawiera 3662 produkty. Stanowi to 97 proc. wszystkich tego typu leków dostępnych w aptekach. Jak wynika z danych resortu zdrowia, dzięki tego typu wsparciu dla starszych osób łączna oszczędność pieniędzy w tej grupie przekracza 7 mld złotych.

 

ZOBACZ: Nie masz tego dokumentu? NFZ wydaje go za darmo, a może uratować życie

 

Ministerstwo podkreśla, że dzięki rozszerzeniu grona medyków, którzy mogą wypisać receptę pozwalającą na bezkosztowe leczenie, uda się "wykorzystać potencjał zawodów medycznych". Przewiduje się usprawnienie funkcjonowania państwowej służby zdrowia. Pacjent odczuje to między innymi z uwagi na planowane skrócenie kolejek do specjalistów.

 

Warto też pamiętać, że w ramach ustawy zwiększone zostały uprawnienia farmaceutów. Mogą oni wystawić receptę na szczepionkę podawaną w ramach szczepień zalecanych. Warunkiem jest wykonanie zastrzyku od razu w aptece. To ma z kolei stanowić ułatwienie dla osób, dla których trudność stanowiłoby przetransportowanie preparatu do przychodni.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie