Posiedzenie RBN. Prezydent zaapelował do premiera. "To zaprzecza współpracy ws. bezpieczeństwa"

Polska
Posiedzenie RBN. Prezydent zaapelował do premiera. "To zaprzecza współpracy ws. bezpieczeństwa"
Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

- Zwróciłem się do rządu i pana premiera z apelem, aby wycofać się z wprowadzenia rozwiązania prawnego - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wytłumaczył, że mowa o przepisach wykluczających "przedstawicieli prezydenta RP z tego typu debat w komitetach Rady Ministrów". - Ono zaprzecza idei współdziałania, dobrej współpracy ws. bezpieczeństwa - mówił.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się zwołane przez prezydenta posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Doszło do niego po spotkaniach prezydenta i członków rządu z sekretarzem obrony USA Petem Hegsethem i specjalnym wysłannikiem USA ds. Rosji i Ukrainy gen. Keithem Kelloggiem.

 

W weekend prezydent Duda udał się do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem. Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w piątek z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Tematem wizyta w Waszyngtonie

Duda wyraził zadowolenie, że mógł wspólnie przedyskutować kwestie bezpieczeństwa z przedstawicielami wszystkich stron politycznych w Polsce. - Rozpoczął się proces de facto przygotowania do rozmów pokojowych podjęty przez prezydenta Donalda Trumpa - powiedział. 

 

Przypomniał, że w ostatnim czasie w Warszawie pojawiło się dwóch przedstawicieli amerykańskiej administracji. - Pierwszym był sekretarz ds. obrony czyli nowy szef Pentagonu Pete Hegseth, a drugim gen. Kellogg, specjalny przedstawiciel prezydenta Trumpa ds. Ukrainy i Rosji. (...) To były bardzo ważne spotkania, których dopełnieniem była moja wizyta w Waszyngtonie. O tym przede wszystkim dzisiaj rozmawialiśmy - powiedział. 

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda w trzecią rocznicę inwazji. "Symbol walki Ukrainy o niezależność"

 

- Zrelacjonowałem uczestnikom posiedzenia moje spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, konkluzje tego spotkania, także moje przemyślenia w kontekście wcześniejszych rozmów z Hegsethem i gen. Kelloggiem - dodał. 

 

Powiedział, że debata była "bardzo konstruktywna". 

Apel do premiera. "Zaprzecza dobrej współpracy ws. bezpieczeństwa"

Prezydent przekazał też, że skierował do Donalda Tuska i jego ministrów apel. 

 

- Zwróciłem się do rządu i pana premiera z apelem, aby wycofać się z wprowadzenia rozwiązania prawnego, które umożliwia eliminowanie przedstawicieli prezydenta RP z tego typu debat w komitetach Rady Ministrów i niestety mimo naszych protestów, takie rozwiązanie prawne jest proponowane - powiedział Duda i wyraził nadzieję, że jednak nie dojdzie do skutku.

 

- Ono zaprzecza idei współdziałania, dobrej współpracy ws. bezpieczeństwa - mówił. Tłumaczył, że jeśli politycy mają współpracować w kwestii bezpieczeństwa, to muszą to robić "na co dzień" nie tylko podczas posiedzeń RBN. - Mam nadzieję, że pan premier to jeszcze raz przeanalizuje, a rząd się z tego wycofa - powiedział. 

Posiedzenie RBN. Spotkanie najważniejszych polityków 

W posiedzeniu RBN uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata-Kidawa Błońska, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła, oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.

 

Klub Koalicji Obywatelskiej reprezentował b. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, klub PiS - jego przewodniczący Mariusz Błaszczak. PSL - poza Kosiniakiem-Kamyszem - reprezentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Polskę 2050 - szef klubu Paweł Śliz, Lewicę - szefowa klubu Anna Maria Żukowska, a Konfederację - szef klubu Grzegorz Płaczek.

 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie: MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny, poselski lub koło poselskie (lub przewodniczący tych klubów lub kół), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

Artur Pokorski / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie