Rosjanie uderzyli w Kijów i Krzywy Róg. Alarmy przeciwlotnicze w wielu regionach

aktualizacja: Świat
Rosjanie uderzyli w Kijów i Krzywy Róg. Alarmy przeciwlotnicze w wielu regionach
Ukrainian Emergency Service via AP
Rosjanie zaatakowali m.in. Krzywy Róg/ Na zdj. uszkodzone budynki po nalocie, 17 stycznia br.

W nocy Rosjanie zaatakowali kilka rejonów Ukrainy, m.in. Kijów. W Krzywym Rogu zginęła jedna osoba. Stolica, centralne i wschodnie części kraju były objęte alertem przeciwlotniczym przez sześć godzin. Płk Jurij Ihnat przekazał, że Rosjanie użyli 267 dronów. Podkreślił, że jest to rekordowa liczba jak na jeden atak.

Rosja przeprowadziła w nocy ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali w niedzielę nad ranem przedstawiciele miejscowych władz.

 

W atakach rakietowych na centrum Krzywego Rogu zginął mężczyzna, a 30-letnia kobieta została ciężko ranna - oznajmił na Telegramie Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.

 

Szef Departamentu Łączności Dowództwa Sił Powietrznych Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat przekazał, że Rosjanie użyli 267 dronów, w tym bezzałogowców Shahed. Podkreślił, że jest to rekordowa liczba jak na jeden atak. 138 dronów zostało zestrzelonych, kolejne 119 zostało "lokalnie utraconych", trzy poleciały na terytorium Rosji, jeden na Białoruś.

Ukraina. Rosyjskie rakiety nad Kijowem

Falowe ataki dronów na stolicę Ukrainy uszkodziły kilka domów mieszkalnych i samochodów, ale nie ma doniesień o ofiarach - poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.

 

ZOBACZ: Ukraina: Gogle z niespodzianką to "kara boska". Rosjanie mogli kłamać

 

Siły powietrzne Ukrainy podały, że Kijów oraz centralne i wschodnie części kraju były objęte alertem przeciwlotniczym przez sześć godzin w nocy z soboty na niedzielę.

Wojna na Ukrainie. Trzecia rocznica pełnoskalowej inwazji

W poniedziałek minie trzecia rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Siły Federacji Rosyjskiej zaczęły wówczas inwazję na terytorium sąsiedniego kraju, atakując zarówno z powietrza, jak i przy użyciu wojsk lądowych.

 

Tymczasem kilka dni temu Stany Zjednoczone i Rosja rozpoczęły oficjalne rozmowy na temat zakończenia wojny w Ukrainie, bez udziału przedstawicieli zaatakowanego kraju. Podczas wtorkowego spotkania w Rijadzie strony zgodziły się na powołanie zespołów do negocjacji w sprawie zakończenia pełnoskalowej wojny.

 

ZOBACZ: USA zagroziły odcięciem Ukrainy od Starlinka. W tle umowa na minerały

 

Z kolei między USA a Ukrainą trwają negocjacje dotyczące amerykańskiego udziału w przychodach z wydobycia minerałów w Ukrainie. Pierwotna wersja umowy została odrzucona przez Kijów.

 

Jak podał w sobotę "New York Times", powołując się na projekt porozumienia, warunki proponowanego nowego dokumentu wydają się jeszcze surowsze dla Ukrainy, niż pierwotna wersja. Główne żądania władz USA, mówiące o przekazaniu Ameryce połowy przyszłych przychodów z eksploatacji wszelkich złóż naturalnych Ukrainy, pozostały niezmienione. Dokument zakłada, że przychody ze sprzedaży surowców będą wpływać na kontrolowany przez USA fundusz aż do osiągnięcia poziomu 500 mld dolarów.


To kwota wielokrotnie przewyższająca wartość amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Kongres alokował dotąd 183 mld dolarów wydatków w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, choć nieco ponad połowa tej kwoty trafiła bezpośrednio do Ukrainy. Według "NYT", Waszyngton chce otrzymać też dwukrotność wartości pomocy otrzymywanej przez Ukrainę w przyszłości.

Anna Nicz / an/pbi / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie