Białoruś nie daje za wygraną. Rośnie napięcie na granicy

Polska
Białoruś nie daje za wygraną. Rośnie napięcie na granicy
X/Straz Graniczna/MSWiA
W ciągu 20 dni lutego odnotowano więcej prób przekroczenia granicy niż w styczniu

Pomimo mrozów, zapał nielegalnych imigrantów do przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje - informuje dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Maciej Klisz. W lutym padł niechlubny rekord.

Tylko przez 20 dni lutego odnotowano więcej prób nielegalnego przekroczenia granicy niż przez cały styczeń. W rozmowie z Polskim Radiem 24 gen. Maciej Klisz wskazał, że zwiększenie się presji zbiegło się w czasie z wyborami prezydenckimi na Białorusi.

 

- To pokazuje, że to wszystko jest inspirowane politycznie - powiedział.

 

Zdaniem wojskowego, działania na granicy polsko-białoruskiej łączą w sobie elementy "zorganizowanej przestępczości, polityki i działań hybrydowych". Wskazał, że osoby, które podejmują próby przedostania się do Polski, mają być przygotowane do działań w ciężkich warunkach.

Granica polsko-białoruska. Coraz więcej prób nielegalnego przekraczania

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy rośnie. Gen. Klisz poinformował, że w 2024 r. odnotowano ich o 17 proc. więcej niż w poprzednim. W 30 tysiącach przypadków udało się odeprzeć działania imigrantów, w które - według dowódcy - coraz częściej angażują się białoruskie służby.

 

Wojskowy powiedział, że nielegalni imigranci wykazywali się w roku ubiegłym nieporównywalnie bardziej agresywnym zachowaniem niż kiedykolwiek wcześniej. W powstrzymaniu ataków pomagać ma bariera na granicy oraz systemy perymetryczne.

 

ZOBACZ: Media: Donald Trump ma przyjechać do Rosji. Prezydent USA zabrał głos

 

Wkrótce obrońcy granicy będą mogli liczyć na kolejne działania mające wesprzeć ich wysiłki. Planowana jest budowa wież i kolejnych zapór. Żołnierze wyposażeni mają być również w urządzenia elektroniczne i drony.

Ataki hybrydowe wstrzymane na czas "kampanii" wyborczej Łukaszenki

O tym, że w lutym może dojść do zwiększonego naporu na granicę gen. Maciej Klisz informował już pod koniec stycznia na antenie Polsat News. Dowódca stwierdził, że w ostatnim czasie liczby dotyczące przekroczeń granicy były "symboliczne", ale w "perspektywie długoterminowej" zagrożenie wzrasta.

 

ZOBACZ: Sztab NATO 100 km od granicy z Rosją. "To sygnał"

 

W czasie kampanii wyborczej Łukaszenki Moskwa i Mińsk zaprzestały ataków hybrydowych na Polskę z wykorzystaniem imigrantów. W momencie, gdy ogłoszono zwycięstwo dyktatora, reżimy wznowiły dotychczasowe działania.

Paweł Sekmistrz / pbi / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie