Ustawa o ograniczeniu prawa do azylu. Sejm zdecydował

aktualizacja: Polska
Ustawa o ograniczeniu prawa do azylu. Sejm zdecydował
X/Straż Graniczna
Płot na granicy polsko-białoruskiej

Sejm przyjął ustawę dot. ograniczenia prawa do azylu z jedną poprawką. Regulacja zakłada, że ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek szefa MSWiA. "Przegłosowanie ustawy azylowej pomoże nam w odzyskaniu kontroli na naszej granicy" - skomentował premier Donald Tusk.

Za przyjęciem projektu ustawy dot. ograniczenia prawa do azylu zagłosowało łącznie 386 posłów. 169 z PiS, 138 z Koalicji Obywatelskiej, 29 - Polski 2050, 30 - PSL, 15 - Konfederacji, 4 - Republikanów i 1 poseł niezależny.

 

Przeciwnych ograniczeniom w prawie azylu było 38 parlamentarzystów. 8 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 7 - KO, 18 - Lewicy i 5 - Razem. Wśród przedstawicieli PiS przeciwko ustawie ograniczającej prawo do azylu byli m.in. Zbigniew Ziobro, Marcin Warchoł i Ireneusz Zyska.

Ustawa o ograniczeniu prawa do azylu. Sejm zdecydował

Wcześniej posłowie odrzucili w głosowaniu wniosek koła Razem o odrzucenie projektu w całości. Sejm poparł złożoną na prośbę rządu przez Polskę 2050-TD poprawkę, która wyklucza rozdzielanie rodzin na granicy. Złożenie poprawki na jednej z komisji zapowiadał wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.

 

Posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez klub Lewicy m.in. dotyczące rozszerzenia grupy wrażliwej o wszystkich małoletnich, a nie tylko tych bez opieki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

ZOBACZ: Wotum nieufności wobec minister Katarzyny Kotuli. Sejm zdecydował

 

"Przegłosowanie ustawy azylowej pomoże nam (po latach chaosu, korupcji i pozorowanych działań rządu Morawieckiego) w odzyskaniu kontroli na naszej granicy. Teraz jeszcze Senat oraz podpis Prezydenta i rząd będzie mógł wreszcie wydać stosowne rozporządzenie. Demokracja nie musi (i nie może) być bezradna wobec migracyjnej presji" - skomentował premier Donald Tusk.

 

Przyjęta regulacja zakłada, że ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA będzie musiał poinformować sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych o złożeniu wniosku ograniczającego prawo do azylu.

 

Jego wprowadzenie powinno uwzględniać "potrzebę zapobieżenia destabilizacji sytuacji wewnętrznej" w kraju oraz mieć na celu "możliwie jak najmniejsze ograniczenie praw cudzoziemców zamierzających ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej".

Ograniczenie prawa do azylu. Nie będzie mogło przekroczyć 60 dni

Zgodnie z projektem, ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres obowiązywania ograniczenia będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony, nie dłuższy niż 60 dni, po wyrażeniu zgody przez Sejm.

 

ZOBACZ: "Koniec gadania, czas działać". Premier Donald Tusk zaproponował trzy kroki

 

Rozporządzenie ma także określać odcinek granicy, na którym stosowane jest ograniczenie. Na granicy zewnętrznej, nieobjętej przepisami rozporządzenia, stosowane będą zasady ogólne.

Michał Blus / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie