"Nie chcą Ukrainy w NATO". Wołodymyr Zełenski wskazuje cztery kraje

Świat
"Nie chcą Ukrainy w NATO". Wołodymyr Zełenski wskazuje cztery kraje
Viktor Kovalchuk/PAP
Wołodymyr Zełenski wskazuje kraje, które są przeciwne członkostwu Ukrainy w NATO

Węgry, Słowacja, Niemcy i Stany Zjednoczone są - zdaniem Wołodymyra Zełenskiego - przeciwne przystąpieniu Ukrainy do NATO. Jednocześnie podkreślił, że "znaczącą rolę" w tej kwestii odgrywa głos Waszyngtonu. - Jeśli NATO nie jest opcją, o jakich gwarancjach bezpieczeństwa mówimy? - pytał Zełenski.

Większość europejskich przywódców popiera przystąpienie Ukrainy do NATO. Są jednak kraje, które się temu sprzeciwiają - podaje ukraińska agencja Unian.

 

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie chcą Węgry, Słowacja, Niemcy oraz Stany Zjednoczone - przekazała natomiast turecka agencja Anadolu.

Wołodymyr Zełenski: Jeśli NATO nie jest opcją, o jakich gwarancjach mówimy?

Zdaniem ukraińskiego prezydenta "znaczącą rolę w kształtowaniu opinii" na temat akcesji ma "czynnik amerykański". - Jeśli NATO nie jest opcją, o jakich gwarancjach bezpieczeństwa mówimy? - pytał po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek: Gdyby Europa się cofnęła, byłoby to z korzyścią

 

Zaznaczył jednocześnie, że jego kraj ma silną armię, jednak - aby ją utrzymać - stale potrzebne są pieniądze i broń.

 

30 września 2022 roku Ukraina oficjalnie złożyła wniosek akcesyjny do NATO. Dwa lata później w lipcu 2024 roku na szczycie Sojuszu w Waszyngtonie kraje członkowskie podkreślały, że "przyszłość Ukrainy leży w NATO". Narracja ta zmieniła się po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu.

Ukraina w NATO? USA: Nierealna perspektywa

Nowy sekretarz obrony USA Pete Hegseth stwierdził niedawno, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu jest "nierealną perspektywą". Według amerykańskiego polityka "dążenie do tego złudnego celu tylko przedłuży wojnę i spowoduje więcej cierpienia".

 

ZOBACZ: Donald Trump: Ukraina złamała umowę, a Zełenski mógł przyjechać do Rijadu

 

Stanowisko to popiera sam Donald Trump. Amerykański przywódca, wyjaśniając przyczyny usunięcia tej kwestii ze swojego planu pokojowego między Kijowem a Moskwą, argumentował, że członkostwo Ukrainy w NATO "nie jest praktyczne".

Marta Stępień / wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie