Rafał Tkacz nowym przewodniczącym Krajowego Biura Wyborczego

Polska
Rafał Tkacz nowym przewodniczącym Krajowego Biura Wyborczego
Tomasz Ozdoba/Kancelaria Senatu
Rafał Tkacz został mianowany nowym szefem KBW

- Rafał Tkacz - dotychczasowy szef delegatury KBW w Opolu - został nowym przewodniczącym Krajowego Biura Wyborczego - przekazał mediom Ryszard Kalisz. Decyzję o obsadzie ważnego stanowiska z punktu widzenia procesu demokratycznego podjęła Państwowa Komisja Wyborcza.

Informację o nominacji dla Tkacza podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na słowa Ryszarda Kalisza. Dotychczasowy szef delegatury KBW w Opolu obejmie stery w centrali po kończącej kadencję Magdalenie Pietrzak.

 

W poniedziałek po południu minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak skierował do PKW trzy kandydatury na stanowisko szefa KBW, wyłonione podczas komisji konkursowej: Grzegorza Lewockiego, Witolda Niemkowicza i Rafała Tkacza.

 

Kolejnego dnia podczas posiedzenia PKW przeprowadzono wysłuchania dwóch ostatnich pretendentów. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Lewocki nie pojawił się na miejscu z powodu pobytu w Kosowie.

Nowy przewodniczący Krajowego Biura Wyborczego. Kim jest Rafał Tkacz?

Rafał Tkacz - od 2006 r. jest dyrektorem delegatury KBW w Opolu. W ramach pełnionej funkcji organizował i nadzorował przeprowadzenie wyborów i referendów na obszarze województwa opolskiego. Przed objęciem tej funkcji, jako pracownik delegatury, brał udział w organizacji i nadzorze nad wyborami i referendami w województwie opolskim, m.in. w referendum akcesyjnym do UE w 2003 r., w wyborach do PE w 2004 r., w wyborach prezydenckich i wyborach parlamentarnych w 2005 r.

 

ZOBACZ: Prezydent zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Jest data

 

Według obowiązujących regulacji, szefa Krajowego Biura Wyborczego powołuje Państwowa Komisja Wyborcza, którego wybiera spośród kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zasady wyboru szefa KBW zostały określone w kodeksie wyborczym. Na ich podstawie minister właściwy do spraw wewnętrznych przedstawia trzy osoby do wyboru przez Państwową Komisję Wyborczą. Wcześniej minister uzyskuje w tej sprawie opinie szefów kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta RP.

Piotr Białczyk / pbi / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie