Szukają rzeźbiarzy. Praca pod okiem... Michała Anioła

Polska
Szukają rzeźbiarzy. Praca pod okiem... Michała Anioła
Polsat News
Kopalnia Soli w Wieliczce poszukuje artystów rzeźbiarzy

Talenty pilnie poszukiwane. Kopalnia Soli w Wieliczce szuka rzeźbiarzy. Ukończenie szkół oraz posiadanie doświadczenia nie jest wymagane. Mile widziany jest za to zmysł artystyczny. Wszystkiego innego można się nauczyć pod czujnym okiem samego... Michała Anioła.

Taka oferta pracy nie pojawia się zbyt często. Kopalnia Soli w Wieliczce poszukuje... artystów rzeźbiarzy.

 

- Aby podtrzymywać tradycje rzeźbiarstwa w soli, potrzebujemy nowych rąk do pracy. Potrzebujemy ludzi uzdolnionych artystycznie - mówi Polsat News Agnieszka Wolańska, rzeczniczka prasowa Kopalni Soli w Wieliczce.

Michał Anioł z Kopalni Soli w Wieliczce 

Kandydaci muszą posiadać wyobraźnię przestrzenną i nie bać się ciężkiej pracy. Dyplom ukończenia szkoły artystycznej nie jest wymagany.

 

- Tutaj w kopalni jesteśmy samoukami, jeśli chodzi o rzeźbę. Niewiele osób pracujących było z wykształcenia rzeźbiarzami. Na ogół wygląda to tak, że starsze osoby uczą młodsze - wyjaśnia Paweł Kurowski (górnik, rzeźbiarz). 

 

ZOBACZ: Wyrzucili rzeźbę do śmieci. Miała ponad dwa tysiące lat

 

W Wieliczce rzeźbiarskiego fachu uczy prawdziwy mistrz. Pracuje tu bowiem sam... Michał Anioł. - Rzadka okazja, żeby popracować z Michałem Aniołem. Niektórzy czekali 500 lat, ja się doczekałem - dodaje Paweł Kurowski. 

 

Współczesny Michał Anioł rzadko używa dłuta, częściej posługuje się szlifierką kątową. - Sól jest materiałem takim bardzo zaskakującym. Kiedy ten materiał się rozpozna, to oddaje taki piękny charakter - wyjaśnia Michał Anioł (górnik, rzeźbiarz).

 

W pracowni aktualnie trwają prace nad figurą Chrystusa, która za kilka miesięcy trafi do słynnej kaplicy św. Kingi.

 

Brakuje rzeźbiarzy, a pracy jest dużo

Tradycje rzeźbiarskie w wielickiej kopalni sięgają XVI wieku. Górnicy zjeżdżający na szychtę, wykonywali w pobliżu szybów wizerunki świętych.

 

- Praca górników była i jest do dzisiejszego dnia niebezpieczną. Więc górnicy chcieli mieć i posiadać koło swojego miejsca pracy, miejsce w którym mogli się modlić - tłumaczy Krzysztof Windak, przewodnik po Kopalni Soli w Wieliczce. 

 

ZOBACZ: Gigantyczny pomnik Matki Boskiej. Będzie większy od Jezusa ze Świebodzina

 

W podziemiach kopalni znajduje się około 100 solnych rzeźb, w tym wizerunki władców, górników czy mierzący 4,5 metra monument Mikołaja Kopernika.

 

Obecnie w kopalni pracuje dwóch rzeźbiarzy. A pracy jest dużo. - Z jednej strony to są duże rzeźby, a z drugiej to jest wyrób po prostu pamiątek - wyjaśnia Agnieszka Wolańska, rzeczniczka prasowa Kopalni Soli w Wieliczce.

 

Kopalnia chce wpisać górnicze rzeźbiarstwo na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

dk/pbi / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie