Dostałeś taki list z banku? Jeśli go zignorujesz, mogą zablokować ci konto

Biznes
Dostałeś taki list z banku? Jeśli go zignorujesz, mogą zablokować ci konto
Pixabay

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu banki w Polsce mogą wymagać od swoich klientów dokumentacji potwierdzającej pochodzenie środków na koncie. Banki stosują procedurę KYC (Know Your Customer), która ma na celu monitorowanie nietypowych transakcji. Co to oznacza w praktyce?

Chociaż przepisy dotyczące weryfikacji źródła pochodzenia środków na koncie funkcjonują w Polsce od wielu lat, to ich aktualna forma wynika z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 723). Do niedawna dotyczyło to transakcji na duże kwoty (przekraczające jednorazowo 15 tys. euro), jednak najnowsze doniesienia pokazują, że na celowniku może znaleźć się każdy obywatel.

Nietypowe transakcje pod lupą banków

Portal Gazeta Pomorska opisał historię pani Ewy z Torunia, która otrzymała pismo z banku z żądaniem przedstawienia szczegółowych informacji na temat swoich finansów, w tym źródła dochodów, PIT-11, a nawet posiadanych akcji, obligacji i kryptowalut. Co ciekawe, bank zażądał również informacji o dochodach małżonka i jego miejscu pracy.

 

Według informacji opublikowanych przez Money.pl, podobna sytuacja dotknęła mężczyznę, który otrzymywał na konto przelewy pieniędzy pożyczonych koledze. Ponieważ nie podpisali oni żadnej umowy, bank potraktował te transakcje jako nieuzasadnione.

 

ZOBACZ: ZUS przesuwa terminy wypłat trzynastek. Kiedy możesz spodziewać się pieniędzy? 

 

Przepisy dotyczące walki z praniem brudnych pieniędzy są jasno określone, jednak banki stosują również własne procedury, których nie ujawniają publicznie. W efekcie każdy, bez względu na stan konta i status finansowy, może pewnego dnia otrzymać list z żądaniem wyjaśnienia wszystkich aspektów dotyczących jego środków.

Jak się zabezpieczyć przed żądaniami banku?

Nie da się całkowicie uniknąć procedur weryfikacyjnych wynikających z przepisów prawa oraz autonomicznych decyzji banku. Każdy bank może sprawdzać losowo wybrane konta w ciągu miesiąca, niezależnie od tego, jakie operacje finansowe są na nich przeprowadzane.
Warto zatem archiwizować dokumentację finansową, taką jak:

  • umowy o pracę,
  • faktury,
  • PIT-y,
  • akty notarialne,
  • umowy darowizn.

ZOBACZ: Podniosą wysokość rent i emerytur. Resort zatwierdził waloryzację

 

Dla własnego spokoju warto również przechowywać potwierdzenia przelewów oraz dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia pieniędzy, zwłaszcza gotówki wpłacanej do banku. Transparentność wobec banku może okazać się kluczowa - jeśli planujemy sprzedaż nieruchomości lub samochodu, warto uprzedzić swój bank, że spodziewamy się większego przelewu.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie