Ukraińcy usuwają skutki ataku na Czarnobyl. Radosław Sikorski zabrał głos
![Ukraińcy usuwają skutki ataku na Czarnobyl. Radosław Sikorski zabrał głos](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/21/21nnwnwajpvfz761icj9mkvs1ava2k1w.png)
"Rosyjski atak dronów na elektrownię jądrową w Czarnobylu wzmacnia argument za udoskonaleniem ukraińskiej obrony powietrznej w naszym własnym interesie" - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski. Jednocześnie w Czarnobylu trwa usuwanie skutków awarii ataku. Służby podkreślają, że promieniowanie pozostaje w normie.
Minister spraw zagranicznych na poparcie swojego stanowiska wskazał argument, iż "w 1986 roku radioaktywna chmura zagroziła całej Europie i nie tylko" - podkreślił.
Wcześniej szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał, że Ukraina ze szczegółami poinformuje o ataku stronę amerykańską. Zaznaczył, że Rosjanie "nieustannie wystrzeliwują drony nad strefę czarnobylską, o zagrożeniach, jakie stwarzają dla schronienia i bezpieczeństwa nuklearnego".
ZOBACZ: Dron uderzył w sarkofag elektrowni w Czarnobylu. Zełenski: Uszkodzenia są znaczne
W nocy z 13 na 14 lutego rosyjski dron uderzył w tzw. "arkę", czyli sarkofag chroniący zniszczony w 1986 roku reaktor jądrowy czarnobylskiej elektrowni. Doszło do zniszczeń osłony oraz pożaru. Wołodymyr Zełenski w piątek rano zapewnił, że ogień został ugaszony, służby zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą.
Czarnobyl. Uderzenie drona. Na miejscu ratownicy górscy
"W usuwanie skutków ataku rosyjskiego drona na elektrownię jądrową w Czarnobylu zaangażowane są wszystkie niezbędne służby ratunkowe. (…) Nie ma osób rannych" - czytamy w popołudniowym oświadczeniu Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
ZOBACZ: Szef NATO zapewnia. "Ukraina będzie zaangażowana w rozmowy"
Ratownicy po południu przekazali, że trwa demontaż powłoki ochronnej na zniszczonej osłonie, w celu "identyfikacji ognisk tlenia". Na miejsce działają obecnie przede wszystkim strażacy z ekip górskich, wykorzystujący sprzęt wspinaczkowy.
Czarnobyl. Promieniowanie w normie. Służby uspokajają
"Tło promieniowania pozostaje w normie. Obecnie na terenie przemysłowym elektrowni jądrowej w Czarnobylu rejestruje się 0,57 μSv/h, co nie przekracza wartości dopuszczalnych" - podkreślono w oświadczeniu. Jednocześnie pomiary wykonywane bez przerwy.
ZOBACZ: Ukraina chce broni jądrowej. Jest odpowiedź USA
Państwowa Agencja Atomistki oświadczyła, że "uderzenie rosyjskiego drona w sarkofag elektrowni w Czarnobylu nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa w Polsce. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie".
Czytaj więcej